english
HomePro návštěvníkyNovinkyZemřela sochařka Hana Purkrábková

Kontakt

Galerie moderního umění
v Roudnici nad Labem
Očkova 5
413 01 Roudnice n. L.

tel.: + 420 416 837 301
galerie@galerieroudnice.cz

Novinky

img

Zemřela sochařka Hana Purkrábková

Dostihla nás smutná zpráva: po těžké nemoci v neděli dne 13. ledna 2019 ve věku 82 let zemřela paní Hana Purkrábková, sochařka a životní partnerka sochaře Karla Pauzera. 
 

"Hanu Purkrábkovou (*1936-2019) a Karla Pauzera (*1936) spojovalo životní i umělecké partnerství. Oba se zasloužili o zásadní inovace v oboru keramiky a na výtvarné scéně se představili koncem šedesátých let – na stěžejní výstavě Nová figurace v roce 1969 v Mánesu, která uzavřela slibnou kapitolu českých dějin umění. V době normalizačního bezčasí se museli podobně jako řada jejich souputníků utéci do klauzury ateliéru bez větších možností veřejné prezentace. Karel Pauzer se věnoval především záchraně památek, Hana Purkrábková užité tvorbě. Jejich dílo bývá pro prvky nadsázky, jemného humoru, ale i skepse a kruté ironie a sarkasmu, vřazováno do souvislostí tzv. české grotesky, k jejímž dalším protagonistům náležejí například Karel Nepraš, Jiří Načeradský a Jiří Sopko. Genetický kód této významné tendence reflektující absurdity lidského života pochází ze středověké tradice, pozoruhodnou transformací prošel na počátku 20. století (např. Josef Váchal, František Kupka)."

Tímto textem byla uvedena výstava Karel Pauzer / Hana Purkrábková / Bytosti, kterou na období 21. září - 26. listopadu 2017 připravila nedávno zesnulá ředitelka roudnické galerie PhDr. Alena Potůčková.

Výstava svědčila o originalitě a svobodné imaginaci obou autorů. O introvertní osobnosti Karla Pauzera, jež se vyjadřuje prostřednictvím podobenství ze světa fauny a flory a otevřenější povaze Hany Purkrábkové, shlížející na pošetilosti svých souputníků s humorem a pochopením. 

Hana Purkrábková bude pochopitelně všem moc chybět. Přejeme upřímnou soustrast celé její rodině.

GMU

 

 
 

 

 

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík