english
HomeVýstavyArchivVýstava jednoho obrazu / Otazníky kolem mariánského obrazu z kostela Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem

Výstavy

img

Výstava jednoho obrazu / Otazníky kolem mariánského obrazu z kostela Narození Panny Marie v Roudnici nad Labem

z cyklu: Genius Lociikona

13. prosince 2012 - 27. ledna 2013

Galerie moderního umění pokládá za důležité pamatovat ve výstavním programu také na staré umění, a to hlavně ve vazbě k roudnickému regionu. Obraz Panny Marie se dnes nachází na bočním oltáři v presbytáři roudnického kostela Narození Panny Marie, kde jej objevil v průběhu prací na Pašijovém cyklu Hanse Hesseho roudnický restaurátor, akademický malíř Jiří Brodský.

Potemnělý obraz ušlechtilé tváře probudil jeho zvědavost a profesionální zájem. Po průzkumu díla se ukázalo, že se pod nečistotami skrývá kultivovaná malba s vytříbeným koloritem. Zřejmě jde o výřez z většího celku, možná s námětem Zvěstování, Navštívení nebo Narození. Pochází pravděpodobně z poloviny 16. století, kdy mohl vzniknout rukou španělského nebo italského mistra. Pozoruhodný je latinský nápis z roku 1847 na rubu, podle něhož byl obraz do kostela přenesen z kaple hradu v Roudnici.

Restaurátor se obrátil s žádostí o interpretaci historických okolností souvisejících s obsahem nápisu na archiváře Mgr. Petra Kopičku. Nedílnou součást výstavy vytvoří kulturněhistorický exkurz a prezentace restaurátorských prací na díle, které probíhaly v roce 2011.

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík