english
HomeVýstavyTiskové zprávy„Poslední impresionista“ Ludvík Kuba v roudnické galerii

Tiskové zprávy

„Poslední impresionista“ Ludvík Kuba v roudnické galerii

16. 7. 2019 - GMU

„Poslední impresionista“ Ludvík Kuba v roudnické galerii

Od 25. července 2019 bude v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem k vidění výběr z rozsáhlého výtvarného díla malíře, hudebníka a folkloristy Ludvíka Kuby (1863–1956). Po poslední souborné výstavě Kubova díla v Národní galerii, která proběhla v roce 2013, má veřejnost možnost znovu zhlédnout promyšlený výběr obrazů ze všech důležitých období umělcovy tvorby.

„Výstava Ludvík Kuba (1863–1956) představí díla ze soukromých sbírek, která nejsou běžně přístupná, a která mapují zásadní okamžiky v malířově tvorbě od konce 19. století až do padesátých let 20. století,“ uvádí Petra Mazáčová, kurátorka roudnické galerie, která na přípravě spolupracovala s Veronikou Hulíkovou z Národní galerie v Praze.

Ludvík Kuba je v českém umění solitérem a jeho tvorba se ve výstavních projektech objevuje zřídka, přestože z něj výjimečně dlouhá umělecká kariéra učinila umělce dvou století. Po krátkém studiu na pražské Akademii odjel v roce 1893 do Paříže a následně dlouhodobě pobýval v dalších uměleckých centrech přelomu 19. a 20. století: Mnichově a Vídni. Jako většina jeho vrstevníků byl ovlivněn impresionismem a secesí, zásadním obdobím byl však pro něho pobyt v soukromé škole Antona Ažbeho v Mnichově v letech 1896–1904, kde se setkal s ruskými umělci Vasilijem Kandinským a Alexejem Javlenským. Od roku 1904 žil ve Vídni, kde působil mimo jiné jako jednatel uměleckého spolku Hagenbund. Do Čech se natrvalo vrátil až v roce 1911 a dalších více než čtyřicet let se věnoval malbě. Do pláten se promítly i jeho další zájmy, cesty podniknuté za sběrem slovanských písní a obdiv k čínskému umění, jehož kolekci vlastnil. Zajímavým tématem v Kubově tvorbě jsou autoportréty, kterým se věnoval nepřetržitě od konce 19. století až do své smrti.

Popularitu Kubových obrazů ve 30. a 40. letech vystřídalo v 50. letech nepochopení a záměrná dezinterpretace, když byla jeho díla zařazena na přehlídky “nového umění”, kde visela vedle maleb autorů socialistického realismu. Ve skutečnosti se však jedná o silnou stopu impresionistické malby, která prostupuje celoživotní tvorbou Ludvíka Kuby.

Výstava z volného cyklu Počátky moderny bude v roudnické galerii k vidění do 27. října 2019 a bude doprovázena nabídkou workshopů a edukačních programů pro školy i pro dospělé.
Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 17 hodin.

Kurátorky výstavy: Veronika Hulíková (NG), Petra Mazáčová (GMU).

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík