english
HomePro návštěvníkyNovinkyNoc Vědců v Roudnici nad Labem

Kontakt

Galerie moderního umění
v Roudnici nad Labem
Očkova 5
413 01 Roudnice n. L.

tel.: + 420 416 837 301
galerie@galerieroudnice.cz

Novinky

img
Fotografie: Na počátku byl rentgen, Stanislav Daniš

Noc Vědců v Roudnici nad Labem

Každý rok je poslední zářijový pátek věnován Evropské Noci Vědců. Letos proběhl již jubilejní desátý ročník této akce. Při ní se otevírají dveře výzkumných ústavů a institucí a veřejnost má možnost nahlédnout do vědeckých laboratoří. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s experimentálním vybavením českých vědců a s tématy, jimiž se zabývají, ale zejména se s vědci potkat tváří v tvář. A zjistit, že věda je úžasné “řemeslo”, ale také se ujistit, že vědci jsou obyčejní smrtelníci nahony vzdálení vynálezci Orfanikovi z filmu Tajemný hrad v Karpatech řežiséra Oldřicha Lipského. A ačkoliv (zatím) v Roudnici nesídlí žádný výzkumný ústav, podařilo se Noc Vědců poprvé uspořádat i zde. A to díky spolupráci Galerie moderního umění, Městské knihovny Ervína Špindlera a Podřipského muzea.

Dopoledne bylo věnováno přednáškám pro školy v Městské knihovně. Odpoledne jsme v Městské knihovně nahlédli do tajů světla a v Galerii se seznámili se spoluprací vědy a umění při odhalování tajemství starých Mistrů. Noc Vědců byla zakončena večerní Cestou Achymistů v Podřipském muzeu, kde byly k vidění i atomy! A protože se vidění vědce a umělce na svět kolem sebe v lecčems podobá, je součástí Noci Vědců i probíhající výstava fotografií Obrazy ve vědě, věda v obrazech v Galerii moderního umění. Prezentují se zde čtyři fotografové – Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy reprezentují Lucie Filipenská, Jan Valenta a Stanislav Daniš, fakultu přírodovědeckou zastupuje Jan Petr Juračka. Fotografie ukazují krásu poznání, obrazy viděné mikroskopem a zachycené fotoaparátem tak, jak je lidské oko není schopno zaznamenat.

Na letošní Noc Vědců se v Roudnici přišlo podívat bezmála 200 lidí, což jen dokazuje, že věda neustupuje ze zájmu veřejnosti. Příští rok bude vyhlášen Mezinárodním rokem světla, a tak si za rok na další Noci Vědců, na dámy a pány v bílých pláštích opět tak trochu posvítíme.

Stanislav Daniš

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík