english
HomeAkceDoprovodné programyKoncert Ensemble Messiaen

Kontakt

Galerie moderního umění
v Roudnici nad Labem
Očkova 5
413 01 Roudnice n. L.

tel.: + 420 416 837 301
galerie@galerieroudnice.cz

Fotogalerie

fotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogaleriefotogalerie

Doprovodné programy

img

Koncert Ensemble Messiaen

22. 10. 2015

Galerie moderního umění a Kulturní zařízení Města Roudnice nad Labem

Vás zvou na koncert

Ensemble Messiaen - kvarteto méně obvyklého nástrojového složení.               

Kateřina Váchová-Soukalová - klarinet
Šárka Besperátová - klavír
Jiří Besperát - housle
Jan Škrdlík - violoncello

přednesou Triosonate G dur BWV 1039 Johanna Sebastiana Bacha a Kvartet pro konec času pro housle, klarinet, violoncello a klavír Oliviera Messiaena. Program slovem doprovodí mistr Alfred Strejček.

Učinkují - Alfred Strejček a Ensemble Messiaen 

Soubor si ke svému novému projektu - J. S. Bach + O.Messiaen -  přizval mistra slova pana Alfréda Strejčka. Během koncertu
zazní hudba J. S. Bach a mimořádná skladba O.Messiaena - Kvartet pro konec času + málo známá báseň J. S. Bach i krásný text O.Messiaena. Ensemble Messiaen provedl Kvartet pro konec času na mnoha koncertech u nás i v zahraničí - na španělském turné vznikla live nahrávka z Auditoria v Zaragoze. Všichni členové souboru mají dlouholeté zkušenosti z koncertních pódií z desítek států světa.


Program J. S. Bach a O.Messiaen
-------------------------------------------

J. S. Bach- Triosonate G dur BWV 1039

Adagio a Presto
O pokojné mysli
Arie z Goldbergovských variací pro klavír
Kdo je větší
Partita d moll pro housle - Sarabanda
VzpomínkyA. M. Bachové
Preludium ze Suity pro violoncello
                                             
                                  
O.Messiaen - Kvartet pro konec času pro housle,klarinet,violoncello a klavír

1. Čistá liturgie
2. Zpěv pro anděla zvěstujícího konec času
3. Údolí ptáků
4. Intermezzo
5. Díkuvzdání věčnosti Ježíše
6. Zuřivé tance pro sedm trumpet
7. Duhové kapky rosy pro anděla zvěstujícího konec času
8. Díkuvzdání nesmrtelnosti Ježíše

Skladba vznikla v roce 1941 v koncentračním táboře za druhé světové války pro skladatelovy přátele-hudebníky ( houslistu, klarinetistu a cellistu), autor sám pak hrál part klavíru, a nese typické znaky hudební řeči Messiaenovy. Je to také jediná komorní skladba, kterou Messiaen složil.

Na začátku partitury je text, ve kterém skladatel rozebírá námět a obsah osmi částí Kvartetu:

Hlavní osou ideové náplně skladby je Apokalypsa sv. Jana, kapitola X. :

"Viděl jsem anděla sestupujícího z nebe, zahaleného oblaky s duhou kolem hlavy. Jeho obličej byl jako slunce a nohy jako ohňové sloupy. Pravou nohou kráčel po moři, levou po souši, ruku zvedá k nebi a hlásí - již nebude čas, ale den kdy se ozve hlásná trouba sedmého anděla zvěstujícího skonání věků."

1. Křišťálová liturgie - čas mezi 3. a 4. Hodinou ranní, probouzení ptáků, jsme obklopeni zvukem a aureolou trylků ve stromech. Vzniká ticho nebe.

2. Zpěv anděla, zvěstujícího konec času - anděl rozkročen mezi vodou a souší, kolem těla plující oblaka, hlava obklopena zářivou duhou. Klavír - jemné kaskády akordů v modré - oranžové doprovází překrásný zpěv houslí a violoncella.

3. Údolí ptáků - údolí představuje čas, doprovázený smutkem a zemdleností. Ptáci znamenají opak času - jsou naše touhy o světlo, hvězdy, duhy. Jenom sólový klarinet.

4. Intermezzo - je jedinou scherzosní částí skladby, hra bez klavíru jej charakterizuje do zemitější podoby.

5. Chvála věčnosti Ježíše - vznešená melodie ve violoncelle, nekonečně pomalá, oslavuje lásku a sklání se před nesmrtelností Slova - < Na začátku bylo Slovo, Slovo bylo obsaženo v Bohu, to Slovo byl Bůh. >

6. Tanec zběsilosti pro sedm trubek - 6 trubek prvních v Apokalypse sleduje různé katastrofy, trubka sedmého anděla oznamuje skonání věků. Hudba kamenů, neuvěřitelně hlučná žula, neodolatelný pohyb ocele, obrovské kusy purpurové zběsilostněchladné opilosti. Nejdramatičtější část skladby část skladby umocněná rytmickou volností, která posluchače zaujme.

7. Třpytivost duhy pro anděla, zvěstujícího konec času - Duhy kolem hlavy anděla ( duha jako symbol míru, moudrosti a všech světelných a zvukových vibrací ). Ve svých snech slyším a vidím tříděné akordy a melodie, barvy a známé tvary, a po tomto počátečním stádiu přecházím do neskutečného světa doprovázeného extází a závratí, s kroužícím pronikáním nadlidských zvuků a barev. Tyto ohňové meče, vytékající láva modro-oranžová, náhlé záblesky hvězd - vytváří prostor, kde je i duha!

8. Chvála nesmrtelnosti Ježíše - Proč druhá chvála? Je adresována na Ježíše člověka, na Slovo tělem učiněno jest, na Zmrtvýchvstání s předáním života. Je jen láska. Nanebevstoupení člověka k Bohu. Housle s klavírem.

Proč 8 vět? Sedm je ideální počet - božský sabat trval 6 dní, 1 den na odpočinek, který se prodlužuje do nekonečna a stane se osmým dnem, nepomíjejícím světlem a nerušeným mírem."

O. Messiaen
(1908–1992)
                          

 

 

   

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík