english
HomeAkceGalerijní den a noc2015

Kontakt

Galerie moderního umění
v Roudnici nad Labem
Očkova 5
413 01 Roudnice n. L.

tel.: + 420 416 837 301
galerie@galerieroudnice.cz

img

2015

Vážení přátelé Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem,

srdečně Vás zveme na sedmý ročník Galerijního dne a noci 2015, připravený k aktuální výstavě Vzdálení pozorovatelé.

Harmonogram akcí:

10.00–16.00 
Výtvarné dílny studentů Kvk PF UJEP
Vítejte ve vesmíru / Vesmírná laboratoř / Kosmo-butik / Návštěvníci / Zat(e)mění

Témata: vesmír hravou formou – obrazem i zvukem, výroba kosmických lodí a pasažérů, malba bublifukem, experimenty s mlhou, návrh a realizace vlastního kosmického modelu, světelné efekty, tma a haptické vnímání...

Výtvarná hra Ateliéru VÝTVARKA
Brána do vesmíru

11.00
Kosmonautická pohádka "Zajatci vesmíru"
Jan Dorner, Jan Kalivoda, Vojta Švejda
50 minut 

Pohádka pro děti a především s dětmi. Spolu s herci si i sami diváci nenápadně vytváří příběh –dobrodružnou pouť, pomocí hry objevují Vesmír i vlastní fantazii. 
Loutky, divadlo, rakety! Roboti, Mars, Marťani!

Na představení je nutné objednání předem z důvodu omezené kapacity míst. Představení se nebude opakovat. Děkujeme za pochopení.
Vstupné 50 Kč.

Ostatní program je zdarma.

13.00 a 16.00 Komentovaná prohlídka Vzdálení pozorovatelé

13.00–16.00 Vesmírná klaunka Pepina

14.00 Marching a smyčcový soubor ZUŠ v Roudnici n. L.

14.30 Kateřina Hořáková / hra na sluneční buben

16.30 Nebe padesátých let – vesmír v audiovizuální kultuře 50. let / Prezentace Pavla Ryšky – padesátky.info.

NEBE PADESÁTÝCH LET
Zobrazování nebe mělo v padesátých letech ‒ navzdory pokusům unifikovat výtvarnou kulturu ‒ překvapivě mnoho podob. Některé prozrazovaly přežívání religiózní ikonografie a jiné se pokoušely přitesat oblohu do podoby pouhého prahu pustého vesmíru bez počátku a bez konce. I když se nebe změnilo v arénu, která umožnila pouhým okem sledovat podstatnou část zápasu světových supervelmocí, nepřestalo sloužit jako projekční plátno obav a očekávání. Ilustrované vyprávění připomene jejich stopy, které jsou stále čitelné v nejrůznějších vizuálních obrazech: od reprezentativních maleb a retušovaných fotografií, přes rytiny na československých bankovkách až k reklamním snímkům, kresbám z pohádkových knížek a památníčků.

PROČ NOSÍ MONTÉŘI MODRÉ ŠATY? (1955)
Snímky z diapásu Moravské ústředny pro lidovou a uměleckou výrobu. Text Zdeněk Kriebel, ilustrace Olga Fridrichová-Steinzová

LÉTAJÍCÍ TALÍŘE (1958) 
Snímky z loutkového reklamního filmu režiséra Ludvíka Hájka17.30 Tomáš Pospiszyl / Přednáška na téma utopie a science fiction v českém výtvarném umění

Nové světy v umění

Lidé se v šedesátých letech minulého století poprvé podívali na oběžnou dráhu Země a na povrch Měsíce. Ve stejné době vstoupilo do nových dimenzí i umění. Mezi světovými a českými umělci najdeme řadu tvůrců, jejichž tvorba reflektuje tehdejší cesty do vesmíru a pocit přelomového období lidského rodu. Víra v budoucnost a další rozvoj vědy a techniky jim posloužila jako základ pro často utopické projekty, jejichž forma je většinou stejně radikální jako jejich obsah.

19.00 Promítání filmu Ikarie XB1
Sci-Fi / Drama / Dobrodružný
Československo, 1963, 82 min

Režie: Jindřich Polák
Předloha: Stanisław Lem (kniha)
Scénář: Pavel Juráček, Jindřich Polák
Kamera: Jan Kališ
Hudba: Zdeněk Liška

Dobrodružná cesta vesmírem v jednom z nejslavnějších českých sci-fi filmů. Na jeho počátku se chodbou kosmické lodi potácí pološílený muž s popálenou tváří. Na obrazovce ho sleduje velitel Abajev a jeho myslí probíhají vzpomínky. V retrospektivě můžete sledovat start kosmické lodi Ikarie XB 1, která se v červnu 2163 vydala se čtyřicetičlennou posádkou do vesmíru, k planetám Alfa Centauri. Čtyři měsíce, během nichž loď urazila polovinu vzdálenosti, proběhly v klidu. Navazovala se přátelství, vznikaly lásky, řešily se běžné pracovní úkoly a mladá astronautka Štefa čeká dítě. Časem se však začala projevovat únava a omrzelost, vznikaly spory a hádky.... (oficiální text distributora).

21.30 Světlo v prostoru / Videoperformance Francka Alasseura a Jany Vaníčkové


Sedmý ročník Galerijního dne a noci roudnické galerie proběhl v pátek 15. 5. 2015. 

Rádi bychom poděkovali všem účastníkům a partnerům: pedagožce Jitce Kratochvílové a studentům z Kvk PF UJEP v Ústí nad Labem a studentům Ateliéru Výtvarka za spolupráci a přípravu programu výtvarných dílen pro veřejnost, Lídě Dlouhé za výrobu cukrové vaty a popcornu, ZUŠ v Roudnici n. L. a souboru bicích nástrojů Marching, vedeného panem učitelem Jaromírem Novákem, asmyčcovovému souboru vedeného panem učitelem Jiřím Panchartkem. Kateřině Hořákové za hru na sluneční buben, Pavlovi Ryškovi za přednášku Nebe padesátých let – vesmír v audiovizuální kultuře 50. let,  Tomášovi Pospiszylovi za přednášku na téma utopie a science fiction v českém výtvarném umění, společnosti Filmex port home video za zapůjčení filmu Ikarie XB1, Franckovi Alasseurovi a tanečnici Janě Vaníčkové za videoperformanci Světlo v prostoru.

Celá akce se velice vydařila. Potěšila nás také velká účast škol a veřejnosti. 

Podívejte se na fotografie a na závěr večera Videoperformance Světlo v prostoru.

 
 
youtubeGalerie blog
Tel: 416 837 301
E-mail: galerie@galerieroudnice.cz

Mapa stránek
© 2012  Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
- Očkova 5,  413 01 Roudnice nad Labem

 Webdesign saKra, realizace Michal Ševčík