České umění 20. století v galerii i mimo ni

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem připravila ve spolupráci s Univerzitou třetího věku UJEP v Ústí nad Labem pro zájemce z řad široké veřejnosti vzdělávací kurz České umění 20. století v galerii i mimo ni. Čtyřsemestrální kurz zahájí prvním seminářem v pondělí 19. října od 9 hodin. Semináře povede kurátorka sbírek a výstav galerie, historička umění Nina Michlovská. V každém semestru proběhnou celkem čtyři tříhodinová setkání. Účastníci kurzu se během nich postupně seznámí s vývojem českého umění 20. století v kontextu dobové situace a světového výtvarného dění. Výuka bude probíhat v prostorách roudnické galerie, tedy v přímém kontaktu s výtvarnými díly, reprezentujícími různorodé styly, tendence a tvůrčí přístupy v českém umění 20. století.

V úvodní lekci se posluchači seznámí s fungováním galerie jako muzea výtvarného umění. Mnohé se dozví o sběratelství a mecenátu umění i o vzniku a vývoji sítě českých regionálních galerii. V následujících třech lekcích v tomto roce se spolu s lektorkou vrátí do doby konce 19. a přelomu 19. a 20. století, jež se stala východiskem pro překotné dění v umění první poloviny 20. století. Zaměří se na českou moderní krajinomalbu v čele s osobnostmi Antonína Slavíčka, Antonína Hudečka a Miloše Jiránka. Lektorka studenty seznámí s výtvarnými projevy symbolismu a secese. V druhém semestru společně zmapují vývoj českého umění do konce 2. světové války. Představí si moderní umělecké směry a jejich projevy v českém prostředí, zastaví se také u tvorby výrazných solitérů. Třetí a čtvrtý semestr bude věnován českému umění od poválečného období až do současnosti. Výuka se zaměří na tvůrčí etapu 60. let – studenti se seznámí s aktivitami uměleckých skupin i s tehdejšími aktuálními výtvarnými tendencemi –  i dění na umělecké scéně v období normalizace. Dále se obeznámí s novými formami uměleckého projevu (např. akce, performance, instalace aj.), mimo jiné spojenými s nástupem nových médii, i s návratem k těm tradičním. Neopomeneme ani vývoj výtvarného umění během posledních 25 let. Více informací o připravovaném kurzu naleznou zájemci na stránkách Galerie moderního umění: http://galerieroudnice.cz/univerzita-tretiho-veku.html. Přihlášky je možné zaslat na email galerie nebo osobně vyplnit v galerii nebo v Knihovně Ervína Špindlera. Cena kurzu činí 300 Kč za semestr.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>