Roudnická galerie přivítá vzácné hosty

Účastníci Sněmu Rady galerií při volbě nového předsednictva

 

V pondělí 21. září 2015 vloží Galerie moderního umění další kamínek do mozaiky jubilejních oslav, jimiž připomíná padesáté výročí otevření nového sídla v modernisticky rekonstruované budově lobkowiczké zámecké jízdárny. Uspořádá totiž odborné kolokvium ve spolupráci s Radou galerií ČR. Sjedou se na něj ředitelé, odborní a edukační pracovníci ze všech více než dvaceti regionálních galerií z Čech a Moravy. Zúčastní se jej rovněž zástupci jejich zřizovatelů, ať již z Ministerstva kultury ČR, tak i z několika krajů včetně Ústeckého. Pozváni jsou také hosté ze sesterské Asociace muzeí a galerií ČR i z obdobného sdružení na Slovensku. Mezi nejmilejší účastníky budou patřit bývalí ředitelé regionálních galerií. Těšíme se na jejich vzpomínky a bohaté zkušenosti z galerijního života.

V průběhu setkání se společně ohlédneme za pozoruhodnou historií galerií, které vznikaly od počátku padesátých do poloviny šedesátých let za výrazné podpory státu jako významná centra sloužící ke kultivaci společnosti, a budeme uvažovat o jejich dnešní situaci a vyhlídkách do budoucna. Na kolokviu vystoupí celá řada významných osobností, které se dlouhodobě zabývají problematikou galerijní práce. Stěžejní příspěvek na téma Státní (regionální) galerie včera dnes a zítra přednese prof. Lubomír Slavíček, bývalý ředitel Národní galerie v Praze. Historií regionálních galerií se bude zabývat PhDr. Jiří Vykoukal, první předseda Rady galerií ČR. Na pořadu budou rovněž témata edukační práce s veřejností a nové metody galerijní dokumentace. K nejzajímavějším příspěvkům budou jistě patřit informace o zkušenostech ze zahraničí. Kolegové Alexandra Brabcová, Dagmar Jelínková, Richard Drury, Ladislava Horňáková, Karin Militká a Olga Kubelková navštívili v loňském roce přední galerie ve Velké Británii, Holandsku a Německu. Během cest shromáždili řadu aktuálních poznatků o stavu našeho oboru. Bude nás proto zajímat, jak si stojí právě naše regionální galerie v mezinárodním srovnání, v čem bychom se mohli poučit a čeho se naopak vyvarovat. Slavnostní tečku za kolokviem učiní operní pěvkyně Jana Štěrbová. Na první den jednání naváže úterní volební Sněm Rady galerií, který bude řešit řadu aktuálních témat. Bude se mimo jiné zabývat standardy péče o sbírky a návrhem programu činnosti Rady na další tříleté období.

Pro roudnickou galerii je velkou ctí, že může takové významné setkání hostit. Tuto příležitost využije k prezentaci výsledků vlastní práce včetně jejího vyvrcholení v podobě jubilejní výstavy Schránka pro ducha. Za podporu děkuje Soukromé podřipské střední odborné škole, jejíž studenti vytvoří profesionální zázemí, ale především rodině Lobkowiczů, díky níž se prestižní akce bude moci odehrát ve výjimečném prostředí bývalé zámecké kaple.

 

Alena Potůčková, ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>