Pozvánka na jubilejní výstavu

Všechny roudnické patrioty si dovolujeme co nejsrdečněji pozvat do galerie na zahájení výstavy „Schránka pro ducha“. Jak jsme již informovali v minulém čísle Roudnických novin, bude se konat v sobotu 13. června v 16 hodin.

Přesně před padesáti lety se za velkého zájmu veřejnosti konala v novém sídle galerie v bývalé lobkowiczké zámecké jízdárně vernisáž stálé expozice moderního umění s unikátní kolekcí děl Antonína Slavíčka a výstavy roudnického rodáka Otakara Nejedlého. Název současné jubilejní výstavy připomíná, že důležitým exponátem je sama budova, o jejíž zdařilou modernistickou rekonstrukci se zasloužil architekt Pavel Mošťák. Pomyslná schránka je naplněná také vzpomínkami na tvůrčí osobnosti, významné výstavy a události. Jednotu času, místa a děje podtrhne náplň výstavy s defilé špičkových děl českého umění zlaté éry šedesátých let z fondů galerie. Představí se tu prvořadá díla předních osobností celého spektra uměleckých tendencí, jež byly předmětem sběratelského zájmu prvního ředitele Miloše Saxla i jeho následovníků v čele s Miroslavou Hlaváčkovou. Vystavená kolekce bude dokumentovat prostřednictvím střetu dobových idejí klíčový význam epochy šedesátých let a závažnost nastolených témat, jež dodnes oslovují uměleckou scénu i veřejnost.

Galerie není jen sbírkotvornou institucí, ale také živým, inspirujícím centrem umění. Jubilejní výstava proto poskytne exkluzivní příležitost k dialogu se současnou výtvarnou scénou. Oslovili jsme osm umělců, kteří zajímavým způsobem rozvíjejí modernistická témata šedesátých let a vyzvali je k dialogu s rodinným stříbrem galerie, reprezentovaným slavnými jmény jako Václav Boštík, Zdeněk Sýkora, Mikuláš Medek, Vladimír Boudník, Jiří John, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský, Zbyšek Sion, Aleš Veselý, Miloš Ševčík, Karel Zlín, Otakar Slavík, Rudolf Němec, Jiří Načeradský apod. Věříme, že Pavel Kopřiva, Dagmar Šubrtová, Richard Loskot, Jan Brož, Jiří Thýn, Tomáš Moravec, Josef Mladějovský a Jan Stolín (ten v předpolí budovy) umocní poselství výstavy a přesáhnou její kulturně historický rozměr.

Úvod k výstavě seznámí návštěvníky s uplynulým padesátiletím v dějinách galerie. Bude se věnovat zakladatelské roli prvního ředitele Miloše Saxla i významným událostem z historie instituce, jakými byla rekonstrukce budovy jízdárny nebo legendární akce 1. mezinárodního malířského symposia Roudnice ´70. Prostřednictvím dokumentárních fotografií bude rovněž ilustrovat stěžejní přírůstky do sbírek, nejúspěšnější výstavní projekty a doprovodné programy. Umožní tak divákům nahlédnout do celého spektra činností souvisejících se základním posláním regionální galerie.

Výstavou „Schránka pro ducha“ vyjadřujeme úctu našim předchůdcům i celému roudnickému i širšímu regionálnímu milieu. Vždyť bez podpory komunity, reprezentované rodinami Brodských, Křičků, Kalousů, Klárů, sochaře Jiřího Bradáčka, grafika Václava Rykra, malíře Františka Hory a řady dalších by se galerie jistě nestala tak vyhledávaným a živým centrem kultury. Uvědomujeme si, že existence této výjimečné instituce, o jejíž vznik se vedle fundátorů Augusta Švagrovského a později Miloše Saxla zasloužilo mnoho osobností na centrální, regionální i místní úrovni, nebyla a ani dnes není samozřejmá. Výstavou demonstrujeme kontinuitu se zakladatelským dílem i úsilí rozvíjet zavazující dědictví tvořivým způsobem reagujícím na nové podněty současnosti i budoucnosti.

Alena Potůčková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>