Jak udržet exkluzivní galerii

/z článku Jany Machalické; Lidové noviny 24. 1. 2009/

Galerie moderního umění v Roudnici (GMU) představila svůj program pro nadcházející rok a opět potvrdila, že i když nefunguje v centru, je modelem malé činorodé instituce, která desítky let sleduje české moderní umění v širším kontextu.

Roudnická galerie nyní začíná další etapu své činnosti – dosavadní ředitelku Miroslavu Hlaváčkovou, která výstavní program směřovala například k zajímavým tematickým celkům s duchovním přesahem, nyní vystřídala Alena Potůčková, dlouholetá kurátorka Českého muzea výtvarných umění. Nový program zajímavě kombinuje různé projevy současného a starého umění, využívá stálé sbírky i specifiku regionu. Dramaturgie má několik linií – Osobnosti, Nová jména, Pohledy do sbírek GMU, Jiné světy – představí se tu mladí začínající výtvarníci i „klasici“ domácí výtvarné scény a také různé žánry včetně fotografie a nových médií.

Ronovský, Čapek, Válová

Cyklus Osobnosti zahájí 5. února výstava Františka Ronovského s názvem Vzpomínky 1965 – 1970. Jde o sérii monumentálně pojatých obrazů využívajících metodu filmového střihu. Malba z tohoto období byla zastoupena i na Benátském bienále v roce 1968. V tomto cyklu se připravuje i výstava z díla Josefa Čapka, která zahrne i málo známé obrazy z druhé poloviny 20. a z 30. let. A také Jitka Válová zde představí nový cyklus na hudební motivy, tzv. „lité kresby“. Mezi mladšími umělci figuruje Lukáš Rittstein a Barbora Šlapetová, sochařka Monika Havlíčková a fotografka Iva Mašínová. Pro milovníky starého umění bude k vidění expozice zrestaurovaného Votivního obrazu měšťanů Roudnice nad Labem za odvrácení moru z počátku 18. století, kterou doplní kompletní dokumentace a historický výklad.

Roudnická galerie od roku 1965 sídlí v bývalé zámecké jízdárně, kterou postavil italský architekt Antonio Porta. Základem stálé sbírky je kolekce Augusta Švagrovského, který ji v roce 1909 daroval městu. Sbíral hlavně impresionisty, s mnohými se i osobně znal a podporoval je. Soubor zahrnoval 60 obrazů Antonína Slavíčka a dalších 270 děl.

Galerie vlastní četná díla významných představitelů českého moderního umění. Významnou část sbírky tvoří grafické listy Vladimíra Boudníka a Bohuslava Reynka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>