Nová publikace Galerie moderního umění, jubilejní výstava a odborné kolokvium

Galerie moderního umění  vydala novou publikaci, jejíž česko-anglické vydání, podpořené Ministerstvem kultury ČR a Ústeckým krajem, zahajuje rok oslav 50. výročí otevření nového sídla galerie v modernisticky rekonstruované budově lobkowiczké zámecké jízdárny. K výročí se bude rovněž vztahovat jubilejní výstava a speciální doprovodné programy.

Publikace

V úvodní části publikace „50 uměleckých děl ze sbírek Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem“ se autoři ohlížejí za modernistickou etapou, hodnotí současný stav instituce a nahlížejí do budoucnosti. Charakterizují rovněž výstavní , akviziční i edukační práci v uplynulých padesáti letech. Věnují se zakladatelské osobnosti prvního ředitele Miloše Saxla i významným momentům z historie instituce, jakými byla rekonstrukce budovy jízdárny, v níž našla galerie potřebné zázemí pro rozvoj výstavní i sbírkotvorné činnosti, a legendární akci 1. mezinárodního malířského symposia Roudnice ´70. Samostatnou část tvoří výběr padesáti reprodukcí špičkových děl z fondů instituce  s doprovodnými textovými medailony. Publikace navazuje na obdobně koncipovanou knihu vydanou v roce 2011 k oslavě stého výročí založení galerie. Autorský tým pod vedením Aleny Potůčkové tvoří odborní pracovníci galerie Nina Michlovská, Miroslav Divina, Andrea Turjanicová, Magdalena Deverová a Lucie Kabrlová.

Jubilejní výstava

Schránka pro ducha 13. 6. – 28. 9. 2015

13. června tohoto roku uplyne padesát let od chvíle, kdy bylo slavnostně otevřeno nové sídlo roudnické Galerie moderního umění v rekonstruované budově barokní jízdárny. Jako vzpomínku na tento okamžik i uplynulé půlstoletí v historii instituce připravujeme reprezentativní přehlídku Schránka pro ducha. Název výstavy mimo jiné připomíná, že právě nové zázemí umožnilo instituci položit základy profesionální práci a stát se odborným kulturním centrem uchovávajícím a prezentujícím kulturní paměť zachycenou v uměleckých sbírkách. Expozicí se pomyslně vrátíme do doby slavnostního otevření galerie v tvůrčí atmosféře šedesátých let. Představíme špičkovou kolekci děl českého výtvarného umění z tohoto období zastoupenou v našich fondech – prvořadá díla předních osobností celého spektra uměleckých tendencí – Mikuláše Medka, Jana Koblasy, Roberta Piesena, Václava Boštíka, Jana Křížka, Jiřího Johna, Adrieny Šimotové, Zdeňka Palcra, Otakara Slavíka, Rudolfa Němce, Jiřího Načeradského a dalších, jež byla a nadále jsou předmětem cíleného sběratelského zájmu instituce. Neopomeneme ani nejzajímavější z pláten

a objektů vzniklých během 1. mezinárodního malířského symposia Roudnice ´70, které se pro Roudnici stalo pomyslnou tečkou za obdobím tvůrčího rozmachu šedesátých let. Výstavu prostoupí soubor výtvarných děl několika současných autorů – Dagmar Šubrtové, Pavla Kopřivy, Richarda Loskota, Jana Brože, Jiřího Thýna, Josefa Mladějovského, Tomáše Moravce a Jana Stolína – reagujících na živý a podnětný odkaz dynamického desetiletí. Výstavu doprovodí katalog a bohatý program zahrnující besedy s tvůrci i přednášky věnované užitému umění a architektuře šedesátých let. Na vernisáž mimořádné výstavy již nyní všechny roudnické patrioty srdečně zveme.

Kolokvium

Na závěr výstavy, 21. 9. 2015, uspořádáme ve spolupráci s Radou galerií ČR odborné kolokvium na téma Regionální galerie včera, dnes a zítra. Ohlédneme se spolu se svými partnery za pozoruhodnou historií galerií, které vznikaly od počátku padesátých do poloviny šedesátých let za výrazné podpory státu jako významná odborná a edukační centra uchovávající a nadále rozvíjející kulturní dědictví společnosti. Vzdáme hold našim předchůdcům, budeme uvažovat o dnešní situaci i vyhlídkách do budoucna.

Alena Potůčková, ředitelka galerie

Obálka publikace s dílem Miloše Saxla a Jana Kalouse Architektura (1965) ze sbírek galerie.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>