Zora Křičková opět přilákala mladé posluchače

Jako každý rok, tak i letos probíhá v galerii série koncertů pro žáky základních škol, kterou tradičně pořádá významná roudnická klavíristka Zora Křičková. Umělkyně seznamuje děti s klasickou hudbou, o které dokáže poutavě vyprávět. Nabízí malým posluchačům důležité informace z historie i ze života skladatelů a demonstruje velikost jejich díla špičkovou interpretací. Zora Křičková pořádá klavírní koncerty v prostorách Galerie moderního umění od roku 1991. Pro každou sezónu připravuje nový program, v němž posluchačům přibližuje různé hudební epochy.

Tentokrát se děti seznámily s dílem českých skladatelů Bedřicha Smetany a Leoše Janáčka. Koncert byl zahájen Louisinou polkou, jež nese jméno po Smetanově oblíbené sestřenici. Autor, sám vášnivý tanečník, skladbu složil již v šestnácti letech. Poté se věnoval dráze koncertního klavíristy. V pozdějších letech přibylo komponování nových žánrů: opery, sborového zpěvu a orchestrální hudby. Koncert pokračoval skladbou V Čechách z klavírního cyklu Sny, který Smetana složil již jako hluchý.

V druhé polovině programu byla představena tvorba Leoše Janáčka, kterou Zora Křičková uvedla slovy: „Jeho hudba je jiná, zvláštní, temperamentní. Ne pro každého líbivá, ale právě proto tak výjimečná.“ Děti si poslechly skladbu Sýčkovo volání z cyklu Po zarostlém chodníčku. Sugestivní skladba se vztahuje k náhlé tragické smrti Janáčkovy milované dcery Olgy. Skladatel v ní napodobil houkání sýčka, jehož hlas byl v dávných dobách vnímán jako věštba smrti. V díle se ozval i motiv vzplanutí svíce, kterou lidé rozsvěceli za okny, aby sýčka-smrt odehnali.

Na  úplný závěr koncertu se ozvaly zvuky nezkrotného, rozbouřeného, ale i klidného a přívětivého mořského živlu v etudě Na břehu mořském. Smetana v ní zvěčnil vzpomínku na svůj pobyt ve švédském Göteborgu. O dynamičnosti a náročnosti této skladby vypovídá již grafická podoba partitury vyžadující od interpreta virtuózní podání.

Paní Zora Křičková má velký dar dětem prostřednictvím hry a slova přiblížit svět klasické hudby. Za to jí patří velké uznání a poděkování.

Lucie Kabrlová

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>