Zasvěceně o Bedřichu Smetanovi a Podřipsku

Na letošní rok připadá 130. výročí prvního uvedení Smetanovy opery Libuše, jejíž premiéra zazněla během slavnostního ceremoniálu otevření Národního divadla v Praze. Pro dějiny Roudnicka je obzvlášť zajímavé, že spoluautorem libreta k této opeře se stal dlouholetý starosta města Roudnice, Ervín Špindler (1843–1918).

Na konci května, tedy měsíce, v němž si hudební svět díky zahájení mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro připomíná výroční den úmrtí velkého skladatele, se v Galerii moderního umění uskutečnila přednáška, věnovaná pracovním, přátelským a rodinným vazbám Bedřicha Smetany k podřipskému regionu. Ukázalo se, že šlo přímo hustou síť překvapivě silných kontaktů. Vedle osvíceného roudnického starosty uveďme na prvním místě Klementinu Kalašovou, podřipskou rodačku a světoznámou operní divu, nebo Růženu Fričovou-Švagrovskou, mladší sestru zakladatele roudnické galerie Augusta Švagrovského, která v době svých pražských studií dokonce bydlela v rodině Bedřicha Smetany. Neméně důležité byly vztahy skladatele s Jednotou Říp, nejvýznamnějším roudnickým kulturním spolkem poslední třetiny 19. století, jehož nádherný reprezentativní prapor namaloval sám Josef Mánes.

Výklad přednesla a dotazy posluchačů zodpovídala Mgr. Nina Milotová, doktorandka oboru historie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Mgr. Milotová se dlouhodobě zabývá tématem společenského a kulturního života podřipského regionu v souvislosti s pozdní fází českého národního hnutí. Až dosud přicházela do Galerie moderního umění jako badatelka, neboť jádro archivu galerie tvoří vzácné písemné prameny k počátkům galerie, založené před sto lety.

            Přednáška o vysoce atraktivní kapitole z dějin Podřipska se odehrávala téměř symbolicky pod monumentální siluetou památné hory Říp, která vévodila výstavě ústeckého umělce Jiřího Kubového (* 1950). Současné umění tak zajistilo krásnou, hlubokou i aktuální „kulisu“ celé přednášky. O aktuální přesah se ostatně zasloužili i posluchači a spolupořadatelé z řad Vlastivědného spolku Říp, kteří si přednášku o dějinách regionu a snahách svých předchůdců těžko mohli nechat ujít.

                                                                               Andrea Turjanicová, kurátorka galerie

Mgr. Nina Milotová při přednášce o Bedřichu Smetanovi a jeho vztahu k Podřipsku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>