Vzdálení pozorovatelé v roudnické galerii

Pozorování hvězdné oblohy. Úvahy o dějích probíhajících ve vesmíru. Nejsou jen doménou vědců, filozofů a amatérských astronomů. V poslední době intenzivně pronikají také do prací řady vizuálních umělců. O tom se budou moci přesvědčit návštěvníci výstavy „Vzdálení pozorovatelé“, která bude v roudnické galerii zahájena 26. března. Na výstavě se představí díla autorů nejmladší generace z let 2010 až 2015. K vidění budou fotografie Aleny Kotzmannové a Lucii Scerankové, objekty Tomáše Moravce a Anny Ročňové, tři krátká videa Karolíny Mikeskové nebo interaktivní instalace Pavly Scerankové. Díla některých z autorů vznikla jako intuitivní odpověď na jedinečný impuls, jiná jsou výrazem dlouhodobého osobního zaujetí tématem.

Pozorování a výzkum dějů ve vesmíru představuje oblast, která snad více než kterákoliv jiná vzbuzuje otázky dotýkající se možností objektivního poznání a zachycení skutečnosti. Nejen zástupci exaktních věd, ale i výtvarní umělci si kladou otázky po schopnostech vnímat a poznávat realitu skrze naše smysly a možnostech a způsobech zprostředkování této zkušenosti. Jaké jsou v tomto ohledu možnosti umění? Nejde jen o marnou snahu dotknout se něčeho, co je s lidskou zkušeností nesouměřitelné? Strategie umělců ve snaze o poznání a zachycení mnohdy zdánlivě nepostihnutelných jevů jsou různé. Někteří pracují na bázi metafory nebo zachází s modelovými situacemi. „Jako by nám vytvoření modelu situace mohlo pomoci porozumět skutečnosti, umožnilo převzít kontrolu i v případě, že jde o něco, co nás přesahuje, tam kde to není možné.“(Lucia Sceranková) Snaží se znovu prožít velké události, které se staly někde jinde. Rekonstruují je v jiném čase i zcela odlišném prostoru. Jiní se ve svých pracích vrací k symbolickému zobrazení nebeských těles i astronomických jevů v příbězích starověkých mýtů, k porovnání po staletí tradované kolektivní zkušenosti se svou vlastní.

Výstava „Vzdálení pozorovatelé“ potrvá do 24. května. Doprovodí ji bohatý tematicky zaměřený program. Kromě již tradičních komentovaných prohlídek a výtvarných dílen podnikneme s umělkyní Pavlou Scerankovou a astrofyzikem Bruno Jungwiertem z Astronomického ústavu Akademie věd ČR cestu za poznáním do oddělení galaxií. Doprovodný program vyvrcholí 15. května Galerijním dnem a nocí. Vzdálená i nečekaně blízká zákoutí vesmíru navštívíme prostřednictvím přednášek a diskuzí s odborníky, filmové projekce i divadélka pro děti.

Nina Michlovská
kurátorka výstavy
Galerie moderního umění

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>