Pozvánka na výstavu Ivany Hejdukové „Detail místa, kde pravěký člověk hrál na hudební nástroj“

Roudnická galerie se systematicky věnuje problematice umění instalace. Svědčí o tom mimo jiné úspěšné výstavy Ivana Kafky „Míra snesitelnosti“ (2011) nebo rakouské umělkyně Esther Stocker „Prostor bez hranic“ (2013), koncipované „na míru“ unikátní prostoře barokní jízdárny. Do volného cyklu „Instalací“ přispěje od 26. března komorní projekt Ivany Hejdukové „Detail místa, kde pravěký člověk hrál na hudební nástroj“, s nímž autorka uspěla jako finalistka 8. ročníku mezinárodní soutěže ArteLagunaPrize 2014 v Benátkách. Nenápadná, solitérní osobnost Ivany Hejdukové (1958) se vymyká z hlavního proudu české výtvarné scény. Do paměti milovníků umění se zapsala především „snovými“ instalacemi „Za úplňku“ (2007) a „Čtení knihy v zahradě“ (2009) v Nové síni v Praze. Stejně jako v projektu „Detail místa, kde pravěký člověk hrál na hudební nástroj“ v nich otevřela divákům vstup do jiných světů, kde se potkává archaická minulost se současností, a navodila iluzi zvuku a běhu času. Vyzvala na cestu do kosmických dálek i do tišin intimity a mentálních krajin, kde se rodí ideje a představy.

Roudnická instalace, vyslovující zatím nejpřesněji myšlenku o struktuře, která se skrývá pod vnější slupkou námi vnímaného světa, působí na první pohled spíše jako dokonalý produkt automatizované výroby vynalezený ve vědecké laboratoři. Za náročnou realizací křehké představy však stojí zdlouhavá rukodělná práce. V ideové výbavě se tu vracíme do časů Nové citlivosti, k autorům šedesátých let, kteří se intenzivně zabývali otázkou vztahů chaosu a řádu, emocí a racionality. Jednotkou je tu bod v prostoru, uzlík, na nějž se vážou další vztahy. Na chladnou konstrukci autorka zavěsila básnickou metaforu virtuální paměti světa a neviditelného přediva souvislostí, jež nás spojuje s prehistorií i s budoucností. Jako bychom podstupovali imaginární cestu časem k samému počátku. Instalace Ivany Hejdukové bude tvořit až do 17. května pandán k projektu „Vzdálení pozorovatelé“ v hlavním sále galerie, který se bude zabývat tematikou vesmíru v současném umění.

Alena Potůčková

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>