Výstava významného roudnického rodáka architekta Jana Sokola

Souběžně s expozicí Petra Pavlíka bude 29. ledna ve foyer galerie otevřena výstava Architekt Jan Sokol z volného cyklu Architektura, která přiblíží významnou a ne zcela doceněnou osobnost českého architekta. Jeho dědeček Josef Černý byl ředitelem gymnázia v Roudnici nad Labem, kde se také Jan Sokol (25. 5 190427. 9. 1987) v rodině středoškolského profesora matematiky a fyziky narodil. Po osmi letech se rodina odstěhovala do Náchoda a v roce 1923 do Prahy. Sokol studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze u prof. Antonína Engela, později na pražské Akademii. V roce 1929 pobýval na roční stáži v ateliéru architekta Le Corbusiera v Paříži, kde se seznámil také s architektem Augustem Perretem. Po studijních pobytech ve Francii, v Anglii a v Holandsku pracoval jako architekt na Ministerstvu veřejných prací a na Pražském Hradě u Pavla Janáka. Od roku 1936 začal působit na  Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V letech 19361959 zde vyučoval Nauku o slohu, v období 1938–1953 vedl vlastní ateliér a v letech 19421945 byl rektorem školy. V roce 1953 musel ateliér opustit. Pracoval ve Státním ústavu památkové péče na rekonstrukcích historických budov. Byl stálým spolupracovníkem francouzského časopisu pro soudobou architekturu L’architecture d’aujourdhui. Zajímal se o dějiny umění, byl členem Klubu za starou Prahu.

Většina Sokolových prací zůstala bohužel především pro jeho křesťanské přesvědčení ve fázi studií a soutěžních projektů na papíře. Autor je znám také jako vyhledávaný tvůrce mnoha liturgických předmětů a doplňků interiérů chrámu, jako například oltářů, kalichů či relikviářů, ale také návrhů pomníků. V jeho práci se často objevují projekty kostelů. Podle Sokolova návrhu byla například zhotovena chrámová vrata Zlaté brány (19561966) v katedrále sv. Víta, kde navrhl také menzu do hlavní chrámové lodi. Často spolupracoval se sochařem Josefem Wagnerem. Tvorbu Jana Sokola představí Ladislava Horňáková, kurátorka sbírky moderní architektury v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.

Galerie moderního umění

Jan Sokol, Návrh kostela v Otrokovicích 1940

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>