Pozvánka na výstavu Evžena Brikciuse Sluneční hodiny

Galerie moderního umění otevře ve čtvrtek 27. listopadu dvě nové výstavy, dotýkající se v kontrastních polohách tématu romantismu. Miroslav Divina uvede svůj autorský projekt Romantismus na severu Čech, věnovaný malbě z klasického období výtvarného směru. Duňa Slavíková zahájí souběžnou výstavu černobílých fotografií z legendární land-artové akce Eugena Brikciuse Sluneční hodiny z roku 1970, jejíž kořeny sahají k „máchovské situaci“ osamělého pozorovatele kosmických dějů. Na vernisáži zazní výběr z romantických Nocturn Fryderyka Chopina v podání prof. Františka Malého. Obě výstavy si budete moci prohlédnout až do 18. ledna 2015.

„Rok 1970, opuštěný lom v Roztokách, skála, která nevrhala stín. Na dně lomu byla zapíchnuta tyč, když vyšlo slunce, vrhala stín. V pět ráno byl dlouhý, klidně by šel až po horizont, zaznamenali jsme ho bílým pásem, kontrastním k podkladu, tedy k hnědé zemi. O hodinu později byl stín již o něco kratší, a tak dále až do poledne, kdy stín kreslil nejkratší přímku. A tohle pokračovalo v obráceném gardu až do západu slunce. Vznikl zajímavý obrazec“.

Tematika pohybu slunce zaujala Eugena Brikciuse v červnu 1967, po policejním zásahu během happeningu Zátiší s pivem na Kampě,  kdy se ocitl v cele zadržení v oblasti ulic Bartolomějské a Konviktské v Praze. Brikcius seděl v přízemní místnosti, kudy  vysoko položeným okénkem svítilo slunce, jehož stín se pohyboval po zdi protilehlého dvorku. Zadržený ale  nesměl mít u sebe žádnou pomůcku, kterou by mohl stín zmapovat. K uskutečnění konceptu ve volné přírodě došlo až v červnu 1970 v lomu poblíž Roztok u Prahy. Autor, jako mnozí reprezentanti land-artu, odmitá tuto klasifikaci. Své zásahy do krajiny nazývá  uměleckými pikniky, symbolickým hodováním,  kterým je možno se do krajiny nejlépe začlenit.

Eugen Brikcius, jeden z prvních reprezentantů českého happeningu a umění akce, básník, filozof a mystifikátor byl v roce 1973 spolu s Ivanem Jirousem, Jaroslavem Kořánem a Jiřím Daníčkem rok uvězněn za  zpívání „pobuřující“písně. Po podpisu Charty 77  byl nucen opustit zemi.  Nyní  žije a pracuje v Praze a ve Vídni.

Galerie moderního umění

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>