Romantismus na severu Čech

V době kolem poloviny 19. století byly Praha i Drážďany velkými malířskými centry. Ačkoli by se zdálo, že v prostoru mezi nimi mohlo panovat umělecké bezvětří, není tomu tak. Z Prahy na sever a z Drážďan na jih se vydávali malíři na výpravy do přírody, kde lačně hledali inspiraci. Z Drážďan navštěvoval Krušné hory a Krkonoše Caspar David Friedrich, na Kokořínsko a Litoměřicko se vypravoval Antonín Mánes se svými žáky. A podobně mnoho dalších malířů křižovalo tento širý kraj, aby na svých obrazech mohli zachytit polabskou krajinu, nesčetné zříceniny i homole Českého Středohoří.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem představí výběr z romantické krajinomalby 19. století na severu Čech, a to především obrazy několika autorů, kteří jsou s touto oblastí spojovaní nejvíce – Carl Croll, Josef Navrátil, Ernst Gustav Doerell i umělci s ještě širší působností August Bedřich Piepenhagen a Hugo Ullik. Na příkladu jejich tvorby bude také poukázáno na proměny stylu v průběhu času i na odlišnosti mezi jednotlivými umělci navzájem.

Romantismus na severu Čech je výstava z volného cyklu Styly, směry, tendence, která může posloužit školám, vysokoškolským studentům i široké veřejnosti k hlubšímu pochopení podstaty tohoto stylu a k seznámení se s kulturní historií regionu. Vernisáž se uskuteční 27. listopadu od 17 hodin, výstava potrvá do 18. ledna 2015. Všichni jste srdečně zváni!

Miroslav Divina

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>