Noc Vědců v Roudnici nad Labem

Každý rok je poslední zářijový pátek věnován Evropské Noci Vědců. Letos proběhl již jubilejní desátý ročník této akce. Při ní se otevírají dveře výzkumných ústavů a institucí a veřejnost má možnost nahlédnout do vědeckých laboratoří. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s experimentálním vybavením českých vědců a s tématy, jimiž se zabývají, ale zejména se s vědci potkat tváří v tvář. A zjistit, že věda je úžasné “řemeslo”, ale také se ujistit, že vědci jsou obyčejní smrtelníci nahony vzdálení vynálezci Orfanikovi z filmu Tajemný hrad v Karpatech řežiséra Oldřicha Lipského. A ačkoliv (zatím) v Roudnici nesídlí žádný výzkumný ústav, podařilo se Noc Vědců poprvé uspořádat i zde. A to díky spolupráci Galerie moderního umění, Městské knihovny Ervína Špindlera a Podřipského muzea.

Dopoledne bylo věnováno přednáškám pro školy v Městské knihovně. Odpoledne jsme v Městské knihovně nahlédli do tajů světla a v Galerii se seznámili se spoluprací vědy a umění při odhalování tajemství starých Mistrů. Noc Vědců byla zakončena večerní Cestou Achymistů v Podřipském muzeu, kde byly k vidění i atomy! A protože se vidění vědce a umělce na svět kolem sebe v lecčems podobá, je součástí Noci Vědců i probíhající výstava fotografií Obrazy ve vědě, věda v obrazech v Galerii moderního umění. Prezentují se zde čtyři fotografové – Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy reprezentují Lucie Filipenská, Jan Valenta a Stanislav Daniš, fakultu přírodovědeckou zastupuje Jan Petr Juračka. Fotografie ukazují krásu poznání, obrazy viděné mikroskopem a zachycené fotoaparátem tak, jak je lidské oko není schopno zaznamenat.

Na letošní Noc Vědců se v Roudnici přišlo podívat bezmála 200 lidí, což jen dokazuje, že věda neustupuje ze zájmu veřejnosti. Příští rok bude vyhlášen Mezinárodním rokem světla, a tak si za rok na další Noci Vědců, na dámy a pány v bílých pláštích opět tak trochu posvítíme.

Stanislav Daniš

Fotografie: Na počátku byl Röntgen, Stanislav Daniš

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>