Pozvánka na podzimní doprovodné programy Galerie moderního umění

Všechny zájemce o umění a kulturu srdečně zveme na doprovodné akce, které pořádáme od začátku října do poloviny listopadu v průběhu výstav Stanislava Diviše a Františka Hodonského.

V neděli 5. října Vás přivítáme na tradičním Dnu architektury. Městský architekt Petr Janoš na něm bude prezentovat urbanistické vize pro Roudnici v pracích studentů liberecké Fakulty umění a architektury. Ve čtvrtek 9. října budeme v galerii slavit spolu s Tomášem Mazalem, zasvěceným znalcem života a díla Bohumila Hrabala, sté výročí narození největšího pábitele. Připomeneme si také jeho vztahy s grafikem Vladimírem Boudníkem. Mluvené slovo vystřídá ve čtvrtek 16. října hudba evropského romantismu v podání pěvkyně Jany Štěrbové a klavíristky Zory Křičkové. Na programu budou mimo jiné skladby Fryderyka Chopina, Petra Iljiče Čajkovského a Roberta Shumanna. Následující čtvrtek, opět od 17 hodin zasvětíme 400. výročí úmrtí slavného španělského malíře řeckého původu El Greca. Přednášku o význačném manýristickém umělci, k jehož znovuobjevení přispěl roudnický rodák Max Dvořák, prosloví po návratu z mezinárodní konference v Toledu, kde se na výstavě shromáždily El Grecovy obrazy z celého světa, prof. Pavel Štěpánek.

V sobotu 1. listopadu Vás zveme již na čtvrté podzimní básnické setkání, které pořádáme ve spolupráci s Literárně-kulturní revue H_aluze. Tentokrát se zaměříme na improvizaci při práci se slovem a na propojení literatury a hudby. V programu vystoupí Tomáš Míka (*1959), básník, prozaik a překladatel, Pavel Novotný (* 1976), germanista, básník a autor radiofonických kompozic, Bohdan Bláhovec (*1984), filmový dokumentarista a průkopník Poetry Slam v ČR a BIO MASHA, první dáma české slam poetry. Pořad bude moderovat náš stálý spolupracovník Miloš Makovský. Ve čtvrtek 6. listopadu se budeme věnovat nově objevenému obrazu Karla Škréty. Besedovat budou archivářka Národní galerie v Praze Mgr. Radka Tibitanzlová a restaurátor Jiří Brodský, akad. mal. Ten nás rovněž seznámí s unikátními restaurátorskými postupy. A nakonec zlatý hřeb programu: náhradou za nešťastnou neúčast na Koncertu velkých Čechů, způsobenou zraněním na ruce, přislíbila ve čtvrtek 13. listopadu ozdobit galerijní program klavírní virtuozka Jitka Čechová. Přednese skladby Leoše Janáčka, Ludwiga van Beethovena a Bedřicha Smetany. Součástí koncertu bude obnovená premiéra Sonáty g moll, raného díla Bedřicha Smetany, která byla naposledy provedena v Praze v padesátých letech minulého století.

Těšíme se na Vás v Galerii moderního umění.

Alena Potůčková

ředitelka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>