Senát Rady galerií České republiky a Symposium k poctě devadesátého výročí „nebeských narozenin“ Maxe Dvořáka v Galerii moderního umění

V loňském roce hostila Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Senát Rady galerií České republiky, jehož součástí bylo komorní symposium věnované tématu sběratelství v Českých zemích a na Moravě ve 20. století. Inspirací k tomuto setkání bylo stoleté jubileum galerie svázané s osobností mecenáše a sběratele Augusta Švagrovského. Spolupořadatelem byla Uměleckohistorická společnost v Českých zemích. Na symposiu byla přednesena řada hodnotných příspěvků, jejichž autory byli odborníci z akademické sféry, stejně jako zástupci nejmladší generace historiků umění. 

            Úspěch setkání podnítil galerii k opakování podobné akce, zvláště když se pro její uspořádání vynořil neméně pádný důvod. Tím je devadesáté výročí úmrtí velkého roudnického rodáka, zakladatele vídeňské školy dějin umění, Maxe Dvořáka. I tentokrát jsme se rozhodli spojit zasedání Senátu Rady galerií České republiky, které se konalo ve dnech 2. a 3. května, s odborným programem. Spolupořadatelské role se ujal Ústav pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Záštitu nad symposiem převzal starosta Města Roudnice pan Vladimír Urban. Tématem odborné rozpravy, již moderovala PhDr. Lenka Bydžovská z Ústavu dějin umění Akademie věd, byl „Max Dvořák a aktuální otázky (českého) dějepisu umění“. Do Roudnice se sjeli přední specialisté na otázky památkové péče a metodologie dějin umění, což byly hlavní domény Dvořákova přínosu oboru, který se za jeho přispění na počátku 20. století teprve etabloval jako samostatná disciplína. Mezi nejzajímavější příspěvky patřila přednáška ing. Petra Macka, Ph.D. Max Dvořák, roudnický zámek a jeho obnova, která měla své praktické pokračování při odpolední prohlídce zámku. Metodologickými otázkami se zabývali prof. Ján Bakoš ze Slovenské akademie věd a prof. Jiří Kroupa ze Semináře dějin umění z Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Odbornou část uzavřela díky vstřícné sponzorské podpoře rodiny Lobkowiczů degustace roudnických vín.

Druhý den jednání Senátu Rady galerií byl již zasvěcen hlavně otázkám galerijní práce. Aktuálním tématem se stala především digitalizace sbírek členských galerií, o níž referovali Vladimíra Mazačová a ing. Zdeněk Lenhart z CITeM při Moravském zemském muzeu v Brně. Zasedání Senátu navštívili zástupci sesterské Asociace muzeí a galerií ČR. Potěšil nás rovněž zájem zřizovatele galerie – Ústeckého kraje, který reprezentoval vedoucí odboru kultury a památkové péče pan Radek Spála.        

                                                                                              Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>