Pozvánka na výstavu Stanislava Diviše

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem zve své příznivce na novou výstavu, na níž Stanislav Diviš představí obrazy Z nových cyklů. Úvodní slovo na vernisáži 25. září v 17 hodin přednese PhDr. Ivan Neumann. V hudebním programu zahraje slavná undergroundová kapela Krásné nové stroje, v roli frontmana vystoupí sám autor.

Malířská tvorba Stanislava Diviše náleží již dlouhou dobu k výrazným  hodnotám české výtvarné scény. Její počátky jsou spojeny s generací, která se řadou výstav označených jako Konfrontace hlásila ke slovu přibližně od poloviny osmdesátých let. Silný impuls pro vlastní uměleckou cestu nalézali příslušníci generace, jejíž jádro se sdružilo ve známé skupině Tvrdohlaví, v myšlenkových proudech světové postmoderny. Tvorba Stanislava Diviše se vydala v této osvobodivé situaci na cestu za rehabilitací obrazu jako média stále schopného dotýkat se podstatných otázek našeho pobytu ve světě.

Struktura cyklů, s níž malíř od samých začátků pracuje, poukazuje na  systematičnost a ideovou koncentraci při řešení základních otázek umělecké tvorby. K těm novějším, aktuálně rozvíjeným, náležejí Příběhy vládců, vztahující se k duchovním projevům kulturně a časově vzdálených civilizací a Nechtěné doteky, inspirované náhodnými stopami zanechanými na podložce odloženými štětci či pery. Ovšem i tyto náhodné shluky skvrn v sobě tají řád, jehož odhalování se stává tématem celého obrazového cyklu. Ve všech dosavadních cyklech malíř pracuje svrchovaně s významovými kvalitami barvy jako nositelky emocí a obsahů, jimž můžeme rozumět v kontextech našeho civilizačního prostředí. Velké plochy základních geometrických tvarů, jejichž podoba a řád je nikoliv matematický, ale mentální, se objevují křehce rozrůzněné rukopisem, malířským gestem či monochromní strukturou. Stanislav Diviš velmi promyšleně pracuje s prastarým mediem malby. Přes nepřehlédnutelnou přítomnost racionality je v jeho tvorbě stále otevřen prostor pro všechnu mnohotvarost živoucího světa. Přijďte se o tom přesvědčit na výstavu, která potrvá do 16. listopadu tohoto roku.

Galerie moderního umění

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>