Mladí romští umělci excelovali na koncertu v galerii

Ve čtvrtek 29. května vystoupili v galerii dva mladí romští hudebníci Pavlína Matiová (zpěv) a Tomáš Kačo (klavír). Oba již společně zahájili v minulém roce vernisáž nonkonformní výstavy Move Gallery, která představila výběr uměleckých děl, jež byla poprvé prezentována v rámci projektu Univerzita Předlice.

Pro velký úspěch jsme Pavlínu a Tomáše kontaktovali letos znovu. Spoluorganizátorem koncertu byla farní Charita v Roudnici nad Labem, kterou Pavlína v dětství navštěvovala. Pochází ze známé roudnické muzikantské rodiny. Setra Michaela Balážová vede už od roku 1996 v Roudnici nad Labem taneční soubor Benga čhaja, Obě sestry pak společně vystupují v triu Proměny. Pavlína úspěšně absolvovala studium na Mezinárodní konzervatoři v Praze, kde již několik let žije a kde také vystupuje jako sólistka v několika muzikálech. Tomáš Kačo je mladý talentovaný klavírista, skladatel a zpěvák. Pochází z početné rodiny z Nového Jičína. Absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, nyní studuje pátým rokem na Akademii múzických umění v Praze hru na klavír. V březnu 2014 byl přijat na prestižní americkou hudební školu Berklee College of Music v Bostonu, kde získal stipendium.

V programu, který byl poprvé uveden v rámci mezinárodního romského festivalu Khamoro, přednesli Pavlína a Tomáš repertoár klasické hudby nejvýznamnějších světových autorů, jazzu, ale i romské hudby. V rámci KlaJazzRom představili hudbu velikánů, kteří se nechali inspirovat romskou tematikou, tradicemi a kulturou. Vždyť již  Antonín Dvořák nebo Johanes Brahms poznali, že Romové mají ve své kultuře jeden velký poklad, a tím je právě jejich hudba. Je nabitá energií a předává celou škálu emocí. Romové prožívají život v každém okamžiku, a to se odráží i v jejich hudbě. Oba umělci ctí tradici vážné hudby a nebrání se ani novým hudebním podnětům. Vystoupení Pavlíny a Tomáše představilo pestrou mozaiku hudebních žánrů. Jejich vystoupení inspirovalo k toleranci různých kultur a jinakosti. Tomáš Kačo se hned v úvodu blýskl osobitou improvizací. Během romských skladeb, které Pavlína přednesla v závěru večera za dynamického doprovodu klavíru, posluchači tleskali do rytmu. Koncert v nich zanechal silný zážitek z vynikajícího uměleckého projevu i osobitého prožitku. Oba mladí umělci si plní své sny a inspirují tak další mladé lidi na cestě k úspěchu. Přejeme jim mnoho štěstí v profesním i osobním životě a těšíme se, že se s nimi zase v galerii shledáme.

Lucie Kabrlová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>