Baladické světy Jaroslava Panušky

Před začátkem letních prázdnin bude otevřena výstava Baladické světy Jaroslava Panušky, která představí výběr z jeho velmi pestré malířské tvorby. Jaroslav Panuška (1872 – 1958) byl muž mnoha tváří. Během svého dlouhého života několikrát radikálně změnil námětovou stránku svých děl. Už na Akademii začal tvořit vodníky, umrlce, duchy, čarodějnice a další strašidelné bytosti a výjevy. Na počátku 20. století se Panuška představil také jako ilustrátor, když vytvořil obrazový doprovod k pohádkám K. J. Erbena a Václava Říhy; svými ilustracemi vyzdobil také například knihu Lovci mamutů od Eduarda Štorcha. Zároveň kreslil a maloval krajiny ze středních a jižních Čech a později krajiny z Orlických hor, Valašska a Vysočiny. Především však byl milovníkem dávné historie a všeho tajemného, což se silně odráží v jeho malbách.

Výstava v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem bude zaměřena právě na jeho fantazijní malby, v nichž zachycuje záhadná stvoření, postavy z romantických příběhů, prehistorické scenerie a symbolistní krajiny, kterými se Panuška na přelomu devatenáctého a dvacátého století proslavil. Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 26. června od 17.00 hodin, výstava bude otevřena do 14. září 2014. Všichni jsou srdečně zváni.

Miroslav Divina

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>