Mánesův prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem (150 let od jeho vzniku)

Mánesův prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem
(150 let od jeho vzniku)

(z cyklu Genius Loci)
26. června – 14. září 2014

Výstava Mánesův prapor Jednoty Říp v Roudnici nad Labem, připravená roudnickou galerií v rámci výstavního cyklu Genius Loci, připomene jednu z nejvýznamnějších prací Josefa Mánesa (1820 – 1871), všestranně nadaného umělce a přední osobnosti české romantické malby 19. století. Prapor pro zpěvácký spolek Říp byl u Mánesa objednán na popud vynikajícího českého vědce Jana Evangelisty Purkyněho a roudnického rodáka, známého pražského stavitele Františka Václavíka. Rozměrné dílo, malované na hedvábí, umělec dokončil v květnu roku 1864. Na lícové straně zachytil svatého Jiří zabíjejícího draka, dekorativně orámovaného zlatým ornamentem, v jehož rozvilinách se skrývá princezna i svatořipská rotunda. Rubovou stranu zdobilo vyobrazení českého lva s korunkou. Dílo naplněné osobním vyznáním, středověkými inspiracemi i uměleckými metaforami, vyjadřovalo Mánesovy niterné zápasy i osobní naděje.

Pozdější historie roudnického praporu však byla pohnutá. Lícová strana byla od rubové oddělena. Líc praporu byl na dvacet let zapůjčen do Musea města Prahy. V roce 1909 jej zakoupila do svých sbírek Moderní galerie (předchůdkyně Národní galerie v Praze). Dnes se nachází ve stálé expozici Národní galerie. Rub s českým lvem byl v roce 1884 doplněn malířem Janem Heřmanem o kopii původní lícové strany s výjevem z legendy o svatém Jiří. Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem získala do svých sbírek rub praporu doplněný Heřmanovou kopií v roce 1910. Jedinečnou výstavu k 150. výročí vzniku roudnického praporu připravila ve spolupráci s ředitelkou Sbírky umění 19. století Národní galerie v Praze PhDr. Šárkou Leubnerovou. Veřejnosti představí vynikající Mánesovu práci i kopii svatojiřské legendy od Jana Heřmana poté, co prošly technologicky náročným, záchranným restaurátorským zásahem. Výstavu doplní katalog prezentující dílo v širším uměleckohistorickém kontextu. Odborné statě osvětlí genezi vzniku roudnického praporu i historii objednavatele – Jednoty Říp. Seznámí s osudy a s ikonografií tohoto jedinečného uměleckého díla i s poznatky výjimečného restaurátorského zásahu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>