Pozvánka na nové výstavy

 Ve čtvrtek 28. dubna otevřeme slavnostní vernisáží dvě nové výstavy. V rámci cyklu Osobnosti se představí významná česká sochařka Daniela Vinopalová. V první polovině šedesátých let vynalezla osobitou techniku, kterou bychom s jistou nadsázkou mohli začlenit do oblasti intuitivní akční tvorby. Autorka při ní pracuje podle svého vnitřního modelu, permanentně ověřovaného prsty rukou, s hlínou, kterou postupně vrství do podoby soch – objektů, evokujících tvar váz. Hmota se v nich stává jakýmsi převtělením spirituálních obsahů. Název výstavy Jako větve stromu, jako potok, jako obloha, jako pták…, jenž je citátem z textu teoretika umění Miroslava Lamače k výstavě Daniely Vinopalové z roku 1966, odkazuje k charakteru sochařčiny tvorby. Autorce „vyrůstají“ plastiky v dlaních, jako by jejím prostřednictvím promlouvala sama příroda.   

Druhý projekt z volného cyklu Severní okruh představuje výstava Jiřího Kubový – Ve vzduchu.

Tvorbu autora, který se pohybuje v duchu odkazu Jiřího Koláře na hranici výtvarného umění a vizuální poezie, charakterizují tři základní témata: vzdušnost, souhra minimálních prostředků a absence hmoty. Umělec, který žije v Ústí nad Labem a ve Lhotě pod Pannou v Českém Středohoří,  buduje svá díla z materiálů všedního života, jako jsou provazy, dráty, sololit, neony, noviny, reproduktory a jiné „nálezové“ předměty. Nonkonformní krajinář se smyslem pro abstraktně laděné kompozice zasazuje své „obrazové objekty“ do kontextu současného umění i do více než stoleté tradice české krajinomalby. Jemně podvratná instalace výstavy, která prostoupí prostor celé jízdárny, připraví návštěvníkům mnohá překvapení. Při  prohlídce se budou muset mimo jiné dívat i nahoru. Na čelní stěně jízdárny je osloví důvěrně známý motiv. Odpověď na otázku jaký? ponecháme otevřenou až do vernisáže výstavy, jejíž hudební doprovod obstará vynikající violoncellista Mikael Ericsson.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>