Pozvání do galerie

Rádi bychom pozvali všechny čtenáře, roudnické obyvatele a zájemce o kulturní dění ve městě na nejbližší doprovodné programy galerie.

Letos slaví celá země Rok české hudby spojený s životními výročími Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Přispíváme proto do programu Roudnického hudebního jara pod patronací Kulturních zařízení města Roudnice nad Labem třemi výjimečnými koncerty vážné hudby, které byste si neměli nechat ujít.
V prostorách galerie zazní skladby Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany a Miloslava Kabeláče v podání jednoho z nejvýraznějších představitelů mladé generace klavírních interpretů Jana Bartoše (20. 3. / 17.00). Mezinárodními úspěchy ověnčené Stamicovo kvarteto zahraje o měsíc později Smetanův kvartet Z mého života a Janáčkův Smyčcový kvartet (Z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty)
(24. 4. / 17.00)
. Antonína Dvořáka pak připomene oratorium Stabat Mater v podání Pražských pěvců a Vycpálkova smíšeného sboru v kostele Narození Panny Marie (6. 4. / 17.00). Tento koncert pořádáme ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Roudnici nad Labem.

Budeme také pokračovat v cyklu filmových večerů zasvěcených uměleckému dokumentu i hraným filmům.V březnu uvedeme hned dva zajímavé dokumenty spojené s besedou. K aktuální výstavě Otto Placht / Brány vnímání z volného cyklu Jiné světy promítneme film Otto Placht – malíř džungle, který zachycuje život českého umělce v indiánské vesnici v Peru i jeho snahu založit ve spolupráci s místními obyvateli mezinárodní arteterapeutické centrum. Po promítání si o filmu i o životě v Amazonii budeme povídat s režisérkou Alicí Růžičkovou a s Otto Plachtem (úterý 4. 3. / 17.00). Ani v následujícím večeru neopustíme kontinent Jižní Ameriky. Tentokrát se podíváme za peruánské hranice do největšího tropického pralesa na světě. Film Maestra Ayahuasca o amazonských šamanech a ayahuasce nám přiblíží překvapující schopnosti místních přírodních léčitelů a zároveň poukáže na vážné ohrožení Amazonie a jejích obyvatel. Po skončení filmu se znovu setkáme s režisérem Viliamem Poltikovičem (27. 3. / 17.00), který již v galerii uvedl vloni na podzim film o indické slavnosti na soutoku posvátných řek Gangy a Jamuny. I tentokrát Vás jistě zaujmou pozoruhodné názory na „jiné světy“ a jiné kultury a inspirace pramenící z jejich poznání.

Do programu pěstování kultury „tolerance k jinakosti“ jsme zahrnuli přednášku nejen pro studenty gymnázia: David Tišer / Romové v České republice (předsudky, sociální vyloučení, vztah k romské menšině, romské dějiny, jazyk a sociokulturní zázemí Romů). Přednáška mladého pedagoga, divadelního režiséra, dokumentaristy a romského aktivisty se uskuteční ve spolupráci s Gymnáziem v Roudnici nad Labem a bude přístupná široké veřejnosti (13. 3. / 17.00).

Věříme, že Vás galerijní program osloví a přijdete si zpříjemnit všední dny a obohatit se o nová poznání.

Lucie Kabrlová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>