Fotografie a básně Lubomíra Fuxy v roudnické galerii

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem připravuje výstavu fotografické i básnické tvorby Lubomíra Fuxy, který žije a tvoří v Budyni nad Ohří. Představí zde snímky z cyklu Za světem III, které zachycují krajinu pohledem z jedoucího vlaku. „Všední“ scenerie jsou však rychlostí a pohybem deformovány do pozoruhodných, víceznačných výjevů. Jakoby nahodilý výřez krajiny je tak obohacen nejen o motiv pohybu, ale především také o hlubší podtext, v němž můžeme nacházet mimo jiné i široké existenciální úvahy. Filozofické zamyšlení a melancholické rozpoložení je nicméně typické pro celou tvorbu Lubomíra Fuxy. Najdeme je nejen v ostatních fotografických cyklech autora, ale také v jeho básních a textech.

Výstava Lubomír Fuxa / Za světem III – tušení přítomnosti se bude konat ve foyer roudnické galerie v termínu od 27. února do 30. března 2014.

Miroslav Divina

 

Mám strach podívat se do slunce
abych neviděl tmu
jako zvíře
jako noc

Mám strach z dálky kde není obzor
jen světlo v dálce splývá
jako šedá
jako pára

Mám strach nadechnout se léta
je to slib, ne láska
jako žena
jako muž

Lubomír Fuxa, Budyně nad Ohří 2010

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>