Šperkem proti konvenci

Řekne-li se šperk, leckdo si představí dekorativní předmět z ušlechtilého materiálu. O tom, že součastný šperk může nabývat odlišné podoby, která neklade meze fantazii, se můžete přesvědčit v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem. Sedm výtvarníků střední generace (Petr Vogel, Ludmila Šikolová, Jolana Nováková, Vladimír Komňacký, Simona Kafková, Radomíra Jandová, René Hora) zde od čtvrtka 24. 2. 2011 vystavuje nekonveční práce pod názvem Šperky vyprávějí příběhy.

Přehlídka si klade za cíl ukázat, že šperk v současném světě nemusí nutně představovat pouze předmět estetické či materiálně reprezentativní hodnoty. Šperk se totiž může vracet také ke své prapůvodní podstatě, kterou představuje vedle funkce reprezentativní a dekorativní rovněž funkce magická a symbolická. Ušlechtilost vzácných kovů a kamenů zde proto ustupuje do pozadí, aby se ke slovu přihlásila křehkost a kouzlo nezvyklého šperkařského materiálu. Ten vychází jak z přirozených kořenů, tedy z magie přírody (stébla trávy, paví peří, slepičí drápek, sušený prasečí rypáček), tak i z prostředí civilizovaného světa (sklo, papír, ocelové lanko, plast, či plexisklo). I přesto je však neobvyklost „neuměleckého“ materiálu leckdy ve znamení neotřelé nadsázky konfrontována s materiály klasickými (stříbro, perly, bronz). 

Vzácnost vystavených šperků spočívá hlavně v jejich nezaměnitelnosti a schopnosti leckdy i provokativně nastavit zrcadlo dnešní době. Prožitek při pohledu na vytříbené práce nadto podtrhuje idea výstavy, která každé drobné dílo ukazuje jako objekt s příběhem, který vysvětluje autorovu inspiraci. Uspořádání expozice jako by vytvářelo monumentální náhrdelník, sestavený z několika vitrín – perel – z níž každá vypovídá o tvorbě jednoho z umělců. Výstava Šperky vyprávějí příběhy nabízí vyvážený přehled různorodých uměleckých názorů. Divák se tak může stále nechat překvapovat neotřelými postupy i originalitou každého z nich.  

Magdalena Deverová

Kurátorka galerie

Šperky vyprávějí příběhy - pohled do instalace výstavy

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>