Cesta do Amazonie – pozvánka na novou výstavu a doprovodné programy do Galerie moderního umění

Vloni na jaře jsme Vás pozvali do exotického ráje, který vylíčil ve svých obrazech inspirovaných dobrodružnou poutí na Cejlon a do Indie na počátku 20. století slavný roudnický rodák Otakar Nejedlý. Od 27. února se budete moci vydat ve stopách malíře Otto Plachta na cestu do neméně inspirativní krajiny peruánské Amazonie. Seznámíte se s mnohovrstevnatými vizemi, charakteristickými – podobně jako u Nejedlého – žhnoucí barevností a tvarovou bujností. Setkávají se v nich mýty s každodenním životem místních obyvatel, zážitky z ayahuascových sezení i fascinující pohledy do nitra pralesa.

Otto Placht, (*1962 v Praze) studoval v letech 1982 až 1988 na Akademii výtvarných umění, kde poté působil jako asistent v ateliéru monumentální tvorby (1990 až 1993). Od roku 1993 střídavě pobývá v Peru na břehu jezera Yarinacocha. Přednášel na Florida International University a v Espaęola Way Arts Center v Miami. V roce 1993 měl výstavu v americkém Miami, po které se setkal s peruánským šamanem Pablem Amaringem, jenž ve stejné síni vystavoval obrázky svých vizí. Ještě téhož roku za ním Placht odcestoval do Pucallpy, města na kraji amazonského pralesa. V nedaleké vesnici San Francisco se později oženil s dívkou z místního kmene Šipibó, s níž má tři děti. Žije střídavě v Praze a v Peru, kde působí jako hostující profesor na Escuela de Pintura Amazonica v Pucallpě.

Roudnická výstava, uspořádaná ve spolupráci s Východočeskou galerií v Pardubicích, představí – podaří-li se zdolat některé technické obtíže – vedle malířské, kresebné a grafické tvorby též výjimečný prostorový projekt Amazeon, do nějž Otto Placht vtělil svou ideální představu o vybudování kulturního centra v podobě plovoucí konstrukce – voru na jezeře, v němž by se mělo prolínat původní indiánské umění se současným. Inspiroval se přitom rituálním prostorem pro šamanské ceremonie.

Výstavu Brány vnímání doprovodíme řadou zajímavých programů. 5. března Vás zveme na film Alice Růžičkové Otto Placht / Malíř džungle, po níž bude následovat beseda s autorem a režisérkou filmu. 20. 3. se bude konat klavírní koncert Jana Bartoše se skladbami Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany, jímž se přihlásíme k letošnímu svátku české hudby. 27. března se opět setkáme s režisérem Viliamem Poltikovičem, s nímž budeme diskutovat po shlédnutí jeho filmu Maestra Ayahuasca.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>