Galerijní animace (26. 11. 2013) Esther Stocker – Unlimited Space/Prostor bez hranic

Realizovali studenti Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Cílem animace bylo přiblížit kolegům, studentům 2. ročníku jednooborové výtvarné výchovy, v rámci předmětu Zprostředkování výtvarné tvorby C3 dílo italské umělkyně Esther Stocker.

Ta měla od 3.10. do 1.12. 2013 v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem výstavu, nesoucí název Unlimited Space/Prostor bez hranic. Jednalo se o site-specific instalaci, šitou na míru zadní části prostor roudnické galerie. Animace začala prohlídkou instalace. Následovala krátká etuda v podobě skládání domnělého kruhu, pod vedením Anděly Fedorkové.

Po několikaminutovém „rozčilování se“ přišla skupina na to, že díky chybě zakřivení částí ,,kruhu“, se jim nikdy nemůže podařit jej složit. ,,A to je právě to – práce s odchylkou, která Vás může snadno zmást a dovést ke zcela jiným výsledkům,“ vysvětlila jim Anděla.

I nadále jsme pracovali s chybou. Všem zúčastněným jsem rozdala texty, které pojednávaly právě o Esther Stocker, jejím životě a díle. Každý pak četl nahlas část textu, do chvíle, než udělal chybu. Měla jsem připraveny lístečky s hesly, týkajícími se dané tematiky. Ty se losovaly z klobouku a každý ze skupiny pak zpracovával své. Spolužáci si mohli vybrat, zda se vyjádří výtvarně, literárně, či pomocí pantomimy a improvizace. Což se obzvláště povedlo Filipovi, o kterém jsme se nějakou dobu všichni domnívali, že se snad někde tajně opil a nakonec vítězoslavně vytáhl lísteček s nápisem ,,NARUŠITEL“. Výsledky tvorby jsme zhodnotili.

Následovala činnost vedená Veronikou Čmejlovou, kde měla skupina za úkol vytvářet za pomoci krabic a lepenek optické klamy. Nakonec si všichni ověřili, co si zapamatovali z teorie, prostřednictvím otázek a odpovědí o umělkyni a její životní filosofii.

Za realizační tým animace Kateřina Zajícová.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>