Nový výstavní cyklus Galerie moderního umění zahajuje tvorba Dušana Jurkoviče

 Reprodukce krásných architektonických plánů, fotografie realizovaných staveb, model jedné z nich, dokumentární film ČT, další malý katalog a ještě něco navíc. To vše najdou návtěvníci výstavy Dušana Jurkoviče ve foyer galerie. Nová výstavní řada, věnovaná architektuře, právě začala.  

Před Vánocemi se v knihkupectvích objevila nová kniha o Dušanu Jurkovičovi z nakladatelství Slovart. Má skoro 400 stran a dokazuje, že zájem o tvorbu zakladatele slovenské moderní architektury je stále aktuální. Roudnická galerie se rozhodla pro jurkovičovskou výstavu proto, že mimo jiné dotváří představu o umění přelomu 19. a 20. století, období neodmyslitelně svázaného s jádrem roudnické sbírky. Kolekce architektury (plánů, modelů a podobně) se však v její sbírce nenachází, a tak požádala o spolupráci Mgr. Ladislavu Horňákovou z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně, spoluautorku skvělého výstavního a knižního projektu Fenomén Baťa/ Zlínská architektura 1910–1960.

            Výstava ukazuje průřez celým dílem Dušana Jurkoviče (1868–1947), s důrazem na české a moravské prostředí. Vždyť velká část tvorby tohoto „básníka dřeva“, tolik inspirovaného lidovým uměním, je spojena s domácími regiony: Pustevny na Radhošti, lázeňské pavilony v Luhačovicích, Křížová cesta na Hostýně, turistická útulna Peklo u Náchoda, mimořádné adaptace zámků v Novém Městě nad Metují, Molitorově a na pražské Zbraslavi nebo vlastní vila v Brně-Žabovřeskách.

            Pokud Vám uniklo premiérové uvedení dokumentárního filmu „Dušan Samo Jurkovič“ na konci roku 2007, natočeného Českou televizí u příležitosti 60. výročí úmrtí velkého architekta, máte možnost jej shlédnout na výstavě (režie Jaroslav Bařinka, 55 minut).

            A to překvapení navíc? Jeden folklorní motiv z Jurkovičovy turistické chaty s rozhlednou na Dobrošově u Náchoda se osamostatnil a začal žít druhým životem na stěnách galerie. Přijďte se podívat, jak.

Dušan Jurkovič / Architektonické dílo, do 27. března 2011

Andrea Turjanicová, kurátorka galerie

Dušan Jurkovič - Pustevny na Radhošti

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>