Pozvánka na barevnou výstavu

Černobílý prostorový experiment rakousko-italské umělkyně Esther Stocker vystřídá na závěr roku gejzír barev. Přinese jej výstava s příznačným názvem Tutti colori. Představíme na ní jednoho z mála bytostných koloristů současné české malby. Osobitý projev autora s citem pro malířskou kulturu a nezaměnitelným rukopisem rozehraje bílý prostor zámecké jízdárny „všemi barvami“. Nejnovější díla přinesou informaci o poslední etapě tvorby, jež svými kořeny sahá do poloviny sedmdesátých let 20. století.

Ivan Ouhel (*1945) ještě stihl zažít na začátku studií na pražské akademii uvolněnou společenskou atmosféru konce šedesátých let, aby se pak při vstupu do samostatného tvůrčího života setkal s nevlídným prostředím normalizačního času. Patří k významné vrstvě umělců, jejíž jádro se až na konci osmdesátých let sdružilo v legendární skupině 12/15 Pozdě, ale přece. Ivan Ouhel se spolu se svými vrstevníky, jako byli například Michael Rittstein, Václav Bláha, Petr Pavlík či Vladimír Novák, zasloužil o navázání kontinuity mezi generací šedesátých let a nastupující generací postmoderny. Své vzory si na počátku dráhy vyhledával bez ohledu na prostředí školy sám. Na konci sedmdesátých let se projevoval jako dědic šímovsko-johnovské tradice lyrické krajinomalby. Jeho ústředním, záměrně neokázalým tématem se stala Země, jakoby zkoumaná pohledem zevnitř. Krása všednosti, nehledaných přírodních úkazů a obyčejných předmětů každodenního života zůstala již natrvalo součástí Ouhelovy malby, kterou malíř postupně obohacoval o nové prvky. Stálé téma přírody v ní často uváděl do konfliktu se zásahy naléhající umělé reality civilizace, symbolizované nekompromisními geometrickými tvary jasných barev. Roudnická výstava bude klást důraz na smysl obrazu jako dějiště svobodného uměleckého gesta, jež se vřazuje do evropské hédonistické tradice krásné, smyslově bohaté malby. Výstavu z volného cyklu Osobnosti zahájíme 12. prosince a potrvá až do 2. února 2014.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>