Nová výstava – Jan Šafránek / Na cestě

Foyer roudnické galerie na podzim hustě zaplní početný soubor obrazů malých formátů malíře Jana Šafránka (*1948). Způsob instalace podtrhne vyprávěcí charakter díla, které se začalo formovat v nepříznivém ovzduší československé normalizace jako sžíravá reflexe tehdejší společnosti. Výjevy z všedního života od hospodských zákoutí po scény u výslechu podané hladkým splývavým rukopisem popisují z chladného odstupu quasi dokumentárním způsobem společenské mechanismy doby.

Nepohodlný umělec byl po podpisu Charty 77 vyhnán ze země. Od roku 1979 žil v exilu, z nějž se vrátil do Čech až po změně režimu v roce 1990. Od té doby přebývá střídavě v Praze a ve Vídni. Velkou část života za hranicemi zapovězeného domova i po návratu strávil „na cestě“, ať již to bylo v Rakousku, Austrálii, USA, Itálii, Tasmánii, na Novém Zélandu, v Tichomoří, na Tahiti či v Jižní Americe. V jeho skicářích se hromadily výjevy z vídeňských kaváren a obchodů, italských bister, tržišť a nočních barů, australských benzinových pump a pikniků, amerických fastfoodů či mexických pouličních slavností. Pohotové kresby, vyznačující se čistou, nerušenou linkou a působivými prostorovými zkratkami, mu pak posloužily jako východisko pro koncipování jednoduchých figurálních výjevů, evokujících postupy sociální fotografie, i větších komponovaných celků.

Dílčí pozorování, využívající metody bystrého, ale neúčastného pohledu, jež se autorovi osvědčila již při zkoumání domácí reality, se postupně začala skládat do souhrnné charakteristiky současného světa „všech obyčejných lidí“. Jan Šafránek si tak mohl občas dovolit vytvořit v historizujícím duchu větší breughelovskou scénu, aspirující na metaforu globální společnosti. Tato tendence u něj zesílila na přelomu tisíciletí, jenž symbolicky završoval neklidné dvacáté století. K takovým velkým dobovým freskám patřily například obrazy ročních období, Oltář milénia, Evropská svatba či Globální triptych. Roudnická výstava se soustředí především na drobné formáty, jež ve zkratce zaznamenávají osudy lidí s jejich malými radostmi i starostmi všedního dne z různých koutů domova i vzdálených krajů. Výstavu Jan Šafránek / Na cestě z volného cyklu Jiné světy zahájíme 3. října v 17 hodin. Potrvá až do 1. prosince. Těšíme se na Vaši návštěvu.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>