Fascinující prostor Esther Stocker

Stalo se vám někdy, že jste se ocitli v prostoru, který ve vás vyvolával iluzi nestálých rozměrů, pocit nekonečnosti, či vám evokoval místo pro magickou hru zkreslené perspektivy? Přesně taková prostředí ve své tvorbě vytváří vídeňská autorka Esther Stocker. Lačnému divákovi, jenž touží po nevšedním zážitku, umožňuje vstoupit do svých instalací a aktivně se zapojit do procesu tvorby neskutečného prostoru.

Esther Stocker (*1974) je mladou výtvarnicí pocházející ze severní Itálie, jež dlouhodobě působí převážně ve Vídni. Během studií ve Vídni, v Miláně a v Pasadeně ve Spojených státech orientovala svou výtvarnou produkci především na abstraktní geometrickou malbu. Po završení studií v r. 1999 se však začala zajímat také o médium instalace – výtvarný obor, jenž pro své vyjádření vyžaduje okolní prostor a fyzickou přítomnost diváka. Následováním tohoto zájmu se jí podařilo převést svá plátna, využívající moment optické iluze, do trojrozměrné dimenze. Napříč dílem Esther Stocker proudí jednotná myšlenka postavit proti sobě geometrický řád (založený na pravidelně se opakující struktuře či rastru) a princip nahodilosti (spočívající v narušování této struktury jiným – častokrát ovšem taktéž – logickým systémem). Tento hluboký protiklad v jejích pracích vyvolává napětí, které je stupňováno zvláště v prostorových realizacích.

Fascinující navíc je, že Stocker pro tvorbu instalací využívá minimální prostředky. Nejčastěji lepící pásku, černý karton, barvené dřevěné hranoly nebo provázek. Subtilní a lehký materiál upevňuje zvláště po obvodu výstavních síní. Pracuje tedy převážně s plochou, která však v kontaktu s ostatními zdmi a rovinami přetváří celkový dojem z prostoru. Ten může vyvolávat iluze nekonečně dlouhého koridoru, či bortící se místnosti a navodit tak pocit existenciálního znepokojení a znejasnění smyslové zkušenosti.

Esther Stocker není v České republice neznámou autorkou. Pro interiér barokní jízdárny Galerie moderního umění však připravuje doposud největší instalaci vskutku monumentálních rozměrů o celkové výměře cca 9,5 x 6,4 x 13 m. K vidění bude od 3. 10. do 1. 12. 2013.

Magdalena Deverová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>