Rýsovaný svět

Od 11. dubna do 2. června je v Galerie moderního umění otevřena nová výstava, charakterizovaná názvem Rýsovaný svět / Konstruktivní tendence šedesátých let, která zahajuje novou řadu výstav ve volném cyklu Styly, směry, tendence.

Konstruktivní tendence jsou jevem, jenž zaujímá pozici zásadního významu ve vývoji českého výtvarného umění šedesátých let. Pojetí uměleckého díla, založené na racionálním rozvrhu geometrických útvarů, se stalo protiváhou subjektivismu a vypjaté emocionalitě informelu. Důraz na autonomii výtvarného díla prosazovaný v této umělecké linii napomáhal emancipaci umění od ideologie. Přijetí geometrického umění však provázely i výhrady estetické povahy ze strany umělců a teoretiků preferujících literární významy výtvarného umění. Proto se často paradoxně dostalo českému geometrickému umění uznání dříve v zahraničí než na domácí půdě.

Výstava Rýsovaný svět / konstruktivní tendence šedesátých let se snaží zprostředkovat hlubší pohled na tento jev a koncentruje se při tom pouze na základní osobnosti a témata jejich tvorby. Představuje dílo Zdeňka Sýkory (1920–2011), Vladislava Mirvalda (1921–2003), Huga Demartiniho (1931–2010), Radka Kratiny (1928–1999), Karla Malicha (nar. 1924) a Jana Kubíčka (nar. 1927) a ukazuje důležitost proměny kompozice v pravidelnou strukturu reprezentovanou pravoúhlým rastrem, autora z tvůrce rozhodujícího o každém prvku artefaktu v zadavatele algoritmu nebo uzavřeného díla ve variabilní strukturu otevřenou zásahům diváka. Upozorňuje rovněž na odlišnost individuálních koncepcí jednotlivých umělců.

Jako doprovodný program k výstavě jsou připravovány dvě akce. První z nich je přednáška Zdeněk Sýkora, život a dílo (čtvrtek 9. 5. od 17:00), na níž vystoupí Mgr. Lenka Sýkorová, autorova životní partnerka, která jeho dílo představí v zajímavých souvislostech včetně vztahu k rodným Lounům a jejich uměleckému prostředí. Druhou akcí bude komentovaná prohlídka výstavy s jejím autorem, Mgr. Zbyňkem Sedláčkem, která se uskuteční ve čtvrtek 23. 5. od 17:00. Všichni jsou na výstavu i doprovodné programy srdečně zváni.

 

Miroslav Divina

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>