Češi a Evropa

Zajímají Vás osudy naší země v kontextu Evropy? Pak právě Vám je určena přednáška z cyklu Rozhledy významného českého politologa, ředitele New York University v Praze, Jiřího Pehe. Česká otázka je otázkou „evropskou“, ale komplikovaná historie nám často brání chápat Česko jako součást Evropy. Důsledkem je, že se Evropská unie v posledních letech mění, ale Češi zůstávají poněkud stranou tohoto dění. Kam směřuje EU a kam ČR? Bude pro naší zemi výhodné, pokud se EU rozdělí na tvrdé jádro a pomalejší periferii? Kam chceme patřit my?

Jiří Pehe byl v letech 1997 až 1999 ředitelem Politického odboru prezidenta Václava Havla. 1995–1997 vedl odbor Výzkumu a analýzy v Open Media Research Institute v Praze, 1988–1994 vedl odbor východoevropské analýzy v  RFE/RL v Mnichově. V letech 1985–1988 působil ve Freedom House v New Yorku. Vystudoval práva na Univerzitě Karlově a po emigraci do USA v roce 1981 též mezinárodní vztahy na Columbia University v New Yorku. Je politickým komentátorem a autorem knih o politice a dvou románů. Právě tento životopis i bohatá zkušenost s domácí politikou opravňují Jiřího Pehe k zasvěcenému komentáři našeho současného dění. Přijďte se jej ve čtvrtek 25. dubna 2013 v 17 hodin zeptat na otázky, které Vás v souvislosti s naším vztahem k Evropě pálí.

 

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>