Tři večery v galerii

Dlouhé Odysseovo putování

O tom, že se do galerie nechodí jenom za obrazy, ale také přemýšlet o historii a literatuře, není třeba roudnické návštěvníky přesvědčovat. O síle mluveného slova se přijďte přesvědčit ve čtvrtek 7. března v 17 hodin. Režisér Petr Adler připravil lahůdku v podobě reprízy rozhlasového pásma stanice Vltava, vysílaného ve Schůzkách s literaturou 16. prosince loňského roku. Homérův epos Odysseia v překladu Vladimíra Šrámka nám přiblíží Hana Kofránková, Stanislav Oubram a Lukáš Hlavica. Vydáme se na cestu po starověkém světě ve stopách mýtického Odyssea. Setkáme se  s nymfou Calypsó, jednookým obrem Kyklópem, kouzelnicí Kirké, mořskými obludami Skyllou a Charybdou a dalšími postavami antického eposu, které naplňovaly úradek bohů a osudově zasáhly do hrdinova strastiplného putování z vítězné trojské války na ostrov Ithaku za věrnou manželkou Penelopé a synem Telemachem.

 

Prohlídka barokní zahrady s Marií Filippovovou

Do historie se alespoň pomyslně vrátíme i ve čtvrtek 21. března, opět v 17 hodin. Tentokrát se ponoříme do atmosféry italské barokní zahrady, kterou v prostorách galerie navodila paní Marie Filippovová. Instalovala zde unikátní výstavu prostorových kreseb. Spolu s autorkou se projdeme sloupořadím, zastavíme se u vodopádu a zahledíme se do portrétů její duše. Během prohlídky si budeme povídat o jejím nevšedním životě a pozoruhodné tvorbě. Ohlédneme se za půlstoletím dosavadní umělecké dráhy, kterou zahájila v roce 1963 absolutoriem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v ateliéru profesora Antonína Strnadela. Návštěvníci se budou moci zeptat, s čím se na své životní pouti setkávala, co ji ovlivnilo a jak dospěla k nynějšímu experimentálnímu výrazu.

 

Filmový večer věnovaný Jitce Válové

O týden později, ve čtvrtek 28. března, vzpomeneme v rámci filmového večera na Jitku Válovou, s níž jsme se rozloučili 27. března 2011. V loňském roce jsme si ji připomněli koncertem Vlachova kvarteta a výstavou souboru pastelových kreseb lilií, které galerii věnovala. Letos si promítneme film Aleše Klímy Jitka Válová z cyklu Významné domy v Kladně. Film představí a s přáteli a pamětníky bude besedovat autorka námětu paní Dagmar Šubrtová.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>