Pozvánka na Večer s Petrem Helbichem

Petr Helbich býval dlouho dobu „asistentem“ mistra fotografa Josefa Sudka. Doprovázel ho na výpravách do divokých beskydských lesů i po Praze, aby se zdokonaloval ve fotografickém řemesle. Vzájemné přátelství Helbichovu tvorbu výrazně ovlivnilo, pod Sudkový vlivem nafotil několik fotografických cyklů, mezi nimiž vynikají především fotografie z pralesa Mionší a dalších divokůch lesů v okolí Frenštátu pod Radhoštěm. Za protipól v Helbichově díle pak můžeme považovat cyklus Nemocnice na Bulovce, který představuje zcela osobité, originální zachycení opuštěných nemocničních chodeb v pozoruhodné atmosféře samoty a stesku. Výstava v roudnické galerii se snaží představit šest charakteristických cyklů, jimiž jsou Les, Město, Výkladní skříně, Zátiší, Nemocnice na Bulovce a Demolice.

Dokumentární film Asák (Česká televize, 2010), který bude promítán v galerii ve čtvrtek 14. března od 17 hodin, je profilem MUDr. Petra Helbicha, CSc. Vypráví o jeho profesní dráze lékaře, ale také o dětství a významných událostech a životních postojích. Zaměřuje se především na spolupráci Petra Helbicha s Josefem Sudkem, ukazuje zákulisí jejich práce i mnohé humorné postřehy. Natáčení filmu probíhalo nejen v Praze, ale také v beskydském pralese na místech, kde spolu před šedesáti lety oba fotografovali. Režisérem filmu je Zdeněk Jiráský (*1969), autor výstižných dokumentů z oblasti kultury, jakými jsou například TV filmy Mizející Praha (2008), Co se kýče týče (2008) nebo Jagellonci (2012).

Petr Helbich se bude promítání osobně účastnit a hned vzápětí proběhne beseda, během níž Vám ochotně odpoví veškeré Vaše dotazy.

ČTVRTEK 14. 3. 2013 OD 17 HODIN

CENA: 30 Kč

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>