Petr Helbich / Sudkův asistent (Fotografie)

Petr Helbich / Sudkův asistent (Fotografie)

14. 2.–24. 3.

Výstava Helbichovy tvorby navazuje na „Sudkovu linii“ v roudnické galerii. Na jejímž počátku byla legendární výstava fotografií Josefa Sudka v roce 1976, do stejného okruhu je možno zařadit i výstavu portrétních snímků amerického žurnalisty Charlese Sawyera z června roku 2012.

Petr Helbich (*1929), ač povoláním lékař, kráčí na poli fotografie ve šlépějích největších mistrů. V době vysokoškolských studií jej významným způsobem ovlivnil fotograf moravských pralesů Rudolf Janda, se kterým se vydával do divočiny pro snímky dramatické přírodní scenerie. Druhou osobností, se kterou autor dlouhou dobu spolupracoval, byl právě Josef Sudek. Jedna z největších osobností české fotografie jej inspirovala k převzetí řady technických postupů. Petr Helbich se v roce 2003 připojil ke skupině Český dřevák (2000–2008), jejíž protagonisté (Karel Kuklík, Jan Reich, Jaroslav Beneš, Bohumír Prokůpek a Tomáš Rasl) pracovali v Sudkově tradici s dřevěnými velkoformátovými kamerami a za výsledné dílo považovali kontaktní kopie negativu.

Černobílé fotografie Petra Helbicha tvoří několik cyklů, v nichž se neustále pohybuje mezi městským prostředím a divokou přírodou beskydských pralesů. Společně se v nich prolíná důraz na detail a kompozici spolu se snahou o zachycení atmosféry místa. Baladická krajina, opuštěná města a nemocniční interiéry bez lidí představují svět, kde se zastavil čas. Pocit absolutního ticha k tomu ještě umocňuje všudypřítomný existenciální nádech.

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>