Nejen o Roudnici

Tematice Roudnice se věnovaly dvě architektonické vycházky, ta jarní se zabývala industriálními památkami, ta podzimní sídlištní výstavbou. Uspořádali je kurátor galerie Miroslav Divina a městský architekt Petr Janoš. V jarním a podzimním cyklu se po roce opakovala i dvě básnická setkání. Tradiční výstup na Říp zorganizoval roudnický básník Milan Děžinský. V následném autorském čtení se vedle řady dalších mladých literátů představil i čerstvý laureát ceny Magnesia Litera Radek Fridrich. Pořadatelem druhého, podzimního setkání byla ústecká revue H_aluze a její redaktor Miloš Makovský. Do severních Čech jsme zamířili i v rámci spolupráce s ústeckou Fakultou umění a designu. V cyklu Severní okruh se konal letní Plenér ateliéru interaktivních médií na vodním hradě v Budyni nad Ohří, na podzim k nám v mobilním kontejneru zavítala studentská Move Gallery.

I vloni nás těšila spolupráce s roudnickou Základní uměleckou školou, která v galerii vystavila nejnovější výtvarné práce a připravila dva koncerty. Pedagogové výtvarného oboru  se dětem věnovali přímo v galerii na řadě dílen. Jitka Kratochvílová, která působí rovněž jako asistentka na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem, zorganizovala se studenty rovněž workshopy v rámci Galerijní noci a vloni poprvé také interaktivní projekt Integrajam, do nějž se zapojili roudničtí senioři, školní zařízení, rodiny s dětmi a handicapovaní. Své tradiční místo zaujaly v programu galerie výchovné koncerty paní Zory Křičkové, která se tentokrát slovem i hrou zabývala obdobím romantismu. Spolupracovali jsme také s roudnickým gymnáziem, jehož studenti navštívili přednášku prof. Milana Petruska o české společnosti šedesátých let. Spolu s knihovnou Ervína Špindlera jsme pozvali do galerie Hanu Kofránkovou a Lukáše Klánského s poutavým programem o Boženě Němcové. Fojtův komorní sbor uvítal na tradičních Konsonancích několik partnerských souborů. Nesmíme zapomenout ani na druhý ročník předávání cen dobrovolníkům z Podřipska. Doufáme, že budou držitelé Křesadel i jejich přátelé a rodiny na slavnostní večer v galerii rádi vzpomínat.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>