Ohlédnutí za Galerijním dnem a nocí 2013

V pátek 17. května se v roudnické galerii konal již pátý ročník mezinárodního svátku galerií a muzeí. Patřil všem příznivcům umění. Vstupní kamenný portál galerie byl pro ně otevřen od deseti hodin dopoledne do deseti večer. Festival muzejních nocí se u nás pořádá již od roku 2004. Tehdy přišlo Národní muzeum v Praze po vzoru evropských institucí s projektem první Pražské muzejní noci. Kamenné instituce se při této zvláštní příležitosti návštěvníkům otevírají až do večerních hodin a nabízejí jim nevšední zážitky.

Roudnická galerie tento rok uspořádala výtvarné dílny pod vedením pedagožky Jitky Kratochvílové a studentů Katedry výtvarné kultury PF UJEP v Ústí nad Labem a ZUŠ v Roudnici n. L., veselé prohlídky galerie s kurátorem Miroslavem Divinou, taneční představení souboru Benga čhaja, scénický tanec skupiny Okolo ZUŠ Evy Randové v Ústí n. L. a koncert alternativních kapel Rytmická deformace, Zábor, Furt Rovně a Blueroom.

Akci zahájil pochod bubeníků ze souboru Marching z roudnické ZUŠ, který vedl z Husova náměstí přes Karlovo až k zámku. Přilákal pozornost řady přihlížejících a přivedl je s sebou až ke galerii, kde právě začínal odpolední program. Program navštívili učitelé s žáky roudnických mateřských a základních škol, rodiny s dětmi, party hudebních nadšenců a zvídavých návštěvníků všech generací.

Galerijní den a noc láká do roudnické galerie stále více lidí, kteří festival pravidelně navštěvují. A ti, co se o svátku dozvěděli až po přečtení tohoto článku, nemusejí zoufat. Mohou se těšit na šestý ročník 2014, který jsme již začali plánovat. Návštěvníky však uvítáme kdykoliv v průběhu celého roku na výstavách i doprovodných programech, které pro veřejnost stále připravujeme.

Na závěr bychom rádi poděkovali našim spřáteleným institucím a partnerům. Za podporu při přípravě a realizaci Galerijního dne a noci v roce 2013 děkujeme Pedagogické fakultě UJEP Ústí nad Labem, ZUŠ v Roudnici nad Labem, ZUŠ Evy Randové v Ústí nad Labem a Farní charitě v Roudnici nad Labem.

Lucie Kabrlová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>