Pozvání na výstavy

Roudnická galerie připravila na léto vedle velké výstavy Otakara Nejedlého také dva menší projekty. Prvním z nich je ochutnávka tvorby sochaře Čestmíra Sušky. Výstava Plameny v negativu a rezavé tisky (4. 7. – 25. 8.) úzce souvisí s kovovou sochou stojící před galerií již od května loňského roku. Na přelomu srpna a září se následně představí Polabí z ptačí perspektivy (29. 8 . – 15. 9.) na snímcích roudnického fotografa Petra Randáka.

Čestmír Suška (*1952) je výraznou osobností českého výtvarného umění již od osmdesátých let. V devadesátých letech byly jeho charakteristickými díly monumentální dřevěné skulptury, vzniklé vydlabáváním a proděravěním celých kmenů. Výrazným impulsem ke změně zpracovávaného materiálu byl rezidenční pobyt ve Vermontu (USA) v roce 2005, kdy začal s tvorbou „rezavých květů“ – masivních kovových soch, v nichž se mísí drsná industriální podoba s dekorativními formami. Vznikají zejména prořezáním starých průmyslových nádrží. Avšak i z oddělených částí lze sestavit nové dílo. To je přesně příklad sochy Plameny, stojící již delší dobu před galerií, z jejichž fragmentů – negativů – vytvořil Čestmír Suška nový objekt do interiéru galerie. Vedle něj budou vystaveny i velkoformátové „rezavé tisky“, vznikající také v souvislosti s touto tvorbou jako specifický grafický produkt autora.

Druhou akcí bude výstava roudnického fotografa Petra Randáka (*1953), který systematicky zachycuje vodní tok Labe v úseku od Mělníka po Děčín. Na leteckých snímcích uvidíme z pohledu shora pozoruhodné kompozice řeky a jejího okolí, urbanistických struktur a dopravních tepen. Zároveň se nám odhalí zásahy člověka do krajiny. Výstava tak nemá pouze ukázat kouzlo letecké fotografie, ale má také hlubší environmentální podtext.

Úvodní slovo na vernisáži přednese geobotanik a spisovatel Jiří Sádlo, který se  zabývá civilizační proměnou krajiny (29. 8. od 17:00).

Miroslav Divina

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>