Výstava Otakara Nejedlého

„Otec pocházel z rodu selského, matka z měšťanského. Otec byl úředníkem. Se starší sestrou Mařenkou tvořili jsme čtveřici rodinného kruhu. Druzí dva zemřeli, aniž jsem jich poznal. Narodil jsem se na Podřipsku, v městě Roudnici nad Labem, roku 1883. Je to tu mírně zvlněný, široširý kraj ryze český, s nedohlednými lány úrodných polí, jemuž jako symbol vévodí zcela osamocená hora Řip s bílou kapličkou na vrcholu.“ Takto vzpomíná Otakar Nejedlý v úvodu své knihy Dětství a chlapectví na Podřipsku na své kořeny.

Galerii moderního umění náleží čestný závazek oslavit stotřicáté výročí narození slavného roudnického rodáka. Vlastní zajímavou kolekci Nejedlého děl, v níž jsou zastoupena díla z několika tvůrčích etap. Město Roudnice nad Labem i galerie si již také umělcův odkaz několikrát připomněly. Přehlídkou jeho obrazů se otevírala 13. června 1965 nově rekonstruovaná zámecká lobkowiczká jízdárna. Sté výročí narození oslavila galerie výběrem z celoživotního díla. Na tuto tradici navazuje současná výstava, která si klade za cíl představit tvorbu Otakara Nejedlého jako svébytný jev, jenž se vymyká z hlavního proudu uměleckých tendencí českého umění první poloviny 20. století. Soustředí se na období od počátku 20. století do konce první světové války. Divák bude sledovat mistrovu cestu do Kameniček, kde získával v letech 1904–1905 malířské zkušenosti po boku Antonína Slavíčka. Poté se vydá spolu s ním do Itálie a odtud na Cejlon a do Indie, kam malíř odjel s Jaroslavem Hněvkovským v roce 1909, aby se dva roky poté po onemocnění malárií vrátil zpět do Prahy i na český venkov. Jistě jej zaujme důležitá kapitola roku 1914, kdy umělec dodatečně absorboval podněty kubistické avantgardy. Bude sledovat proměnlivou tvář tvorby, jež se pohybuje mezi póly domova a dálavy, civilizace a přírody, města a venkova. Projde jednotlivými etapami vývoje originálního tvarosloví od osobité interpretace impresionismu, secesního dekorativismu a kolorismu přes kubismus až po expresivní potemnělou malbu z doby první světové války. Sám se pak bude moci pokusit odpovědět na otázku po místě, které neobyčejně atraktivnímu dílu se svébytnou malířskou kulturou v českých dějinách umění náleží.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>