Galerie moderního umění připravila pro příští rok pestrý výstavní program

Otakar Nejedlý Cejlon 1910-1911

Na co se můžete již dnes těšit? Roudničtí návštěvníci budou za dominantu jistě považovat letní výstavu ke stotřicátému výročí narození slavného rodáka Otakara Nejedlého, která ve svém názvu Z Čech na Cejlon, do Indie a zase zpátky připomíná autorovu dobrodružnou pouť i jeho pouto k rodnému kraji. K místní tradici se bude vázat i sudkovská linie, jež se odvíjí od mistrovy legendární výstavy v roudnické galerii v roce 1976. V letošním roce ji připomněly fotografie amerického žurnalisty Charlese Sawyera pořízené právě při tehdejší příležitosti, v příštím roce se k ní odvolá výstava Sudkův asistent, jež představí fotografické dílo Sudkova dlouholetého spolupracovníka Petra Helbicha. Ke geniu loci se bude vztahovat také soubor dokumentárních snímků krajiny dolního Polabí viděné z ptačí perspektivy roudnického fotografa Petra Randáka. Výstava jistě vyvolá řadu otázek na aktuální ekologická, urbanistická a kulturně historická témata. Díky komorní výstavě Františka Koblihy se podíváme do galerijních sbírek, do „krajiny srdce“ zase nahlédneme prostřednictvím spiritistických kreseb dosud téměř neznámé medijní malířky Adély Ducháčové. Disciplínou kresby v netradičním prostorovém pojetí se bude zabývat výstava Marie Filippovové, na cesty do vzdálených krajů se vydáme s glosátorem „obyčejného života“, malířem Janem Šafránkem. Komorní výstavou „sochy v negativu“ upozorníme znovu na plastiku Čestmíra Sušky, jež zdobí předpolí galerie od letošního léta.

K odborně nejzávažnějším projektům bude patřit výstava konstruktivních tendencí šedesátých let s díly hlavních protagonistů v čele se Zdeňkem Sýkorou či Vladislavem Mirvaldem a experimentální instalace rakousko-italské umělkyně Ester Stocker, která díky originálním postupům dokáže „prolamovat hranice“ prostorů a vytvářet iluze fiktivních světů. Při této příležitosti uspořádá galerie odborné symposium na téma uměleckých projektů koncipovaných pro konkrétní prostor spojené se Senátem Rady galerií ČR. Celoroční program uzavře vánoční výstava z nejnovější tvorby vynikajícího koloristy Ivana Ouhela, který v kontrastu k minimalistické instalaci Ester Stocker rozehraje v bílém prostoru expresivní barevnou orchestraci. Výstavy samozřejmě doprovodíme celou škálou programů na nejrůznější témata. Dveře galerie otevíráme pro Vás.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>