INTEGRAM JAM 2012 v galerii

Ve čtvrtek 13. 9. se v Galerii moderního umění a jejím bezprostředním okolí uskutečnil poprvé umělecko-integrační festival INTEGRA JAM, který připravili studenti výtvarné výchovy Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UJEP v Ústí nad Labem, žáci a učitelé Základní umělecké školy v Roudnici nad Labem a Galerie moderního umění.

Cílem projektu je integrace mentálně, zdravotně, sociálně a jinak hendikepovaných skupin do společnosti prostřednictvím umělecké tvorby.

V galerii byly připraveny workshopy s různou náplní – výtvarné i dramatické. Příchozí skupinky žáků a klientů měly možnost vyzkoušet si skládání prostorového 3D origami, práci s airbrushem i sprejem a šablonami, v parku před galerií se tvořilo z „odpadového“ materiálu, především z plastů, děti vytvářely i mini plastiky, které umísťovaly do prostoru.

Pedagogové ZUŠ připravili bludiště v parku, kde měli příchozí za úkol se zakrytým zrakem vyzkoušet si pocity nevidomých a projít trasu jen pomocí hmatu. Po absolvování trasy svoje pocity z cesty převáděly do výtvarné podoby.

V galerii si děti vyzkoušely dramatickou tvorbu – vytvářely živé obrazy a učily se před ostatními bez ostychu vystupovat a projevovat své emoce.

Vrcholem celého umělecko-integračního festivalu byla tvorba 3D graffiti. Dva mladí umělci z regionu, známí pod svými přezdívkami Sake 33 a Camo, za pomoci pily, brusky a vrtačky vytvořili z dřevotřískových desek rozměrná písmena, z kterých postavili v prostoru za galerií dvě plastiky. Jednu pojmenovali MRAK a druhou BAGR. Všichni příchozí měli možnost se do práce zapojit při natírání již postavených soch, BAGR byl natřen na bílo a MRAK na modro. Pak přišla na řadu opět práce mladých umělců, kteří za pomoci barevných sprejů 3D graffiti nastříkali a dotvořili menšími komponenty. Vznikla veselá, barevná díla, která se stala alespoň na krátkou dobu součástí externí galerijní instalace.

Věříme, že se všem zúčastněným celodenní výtvarné „jamování“ líbilo a že se k nám INTEGRA JAM vrátí i v roce 2013.

Jaroslava Michalcová

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>