Druhý kontejner / K výstavě Osobní krajina v experimentální Move Gallery

Na prostranství před Galerií moderního umění se již druhým rokem přechovávají v recyklovacím kontejneru od Mariany Alasseur zbytky kultury. K zaoblené popelnici v národních barvách ve tvaru Řípu přibyl nový kontejner, tentokrát hranatých tvarů. Moderní průmyslový výrobek, symbolizující současnou technickou civilizaci s nároky na standardizaci, flexibilitu a efektivitu, kontrastuje se starosvětskou budovou s barokním portálem.

A co se skrývá uvnitř přenosné schránky? Nevšední výstava plná dojemného půvabu. Díla „nedělního sochaře“ Ladislava Maška, vytvářená po léta v malém, intimním světě na klíšské zahrádce, doplňují záběry mladých fotografů Marka Štima a Adély Walhauserové. Ilustrují „osobní krajinu“ osmdesátiletého tvůrce v autentickém prostředí na kraji města a vypovídají o sociálním kontextu neškolené tvorby vznikající pro soukromou radost a potěšení. Netradiční výstavu připravili mladí kurátoři z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Dana Zikmundová a Michal Kukačka. Ten také spolu s Martinou Calajovou vymyslel a realizoval projekt pohyblivé galerie, již mladí ústečtí umělci vysílají s různým obsahem do různých míst České republiky. Roudnická galerie přivítala hostování Move Gallery s velkou radostí. Poskytla jí společenské i technické zázemí. Slavnostní otevření se konalo 8. října v 17 hodin za početné účasti vedoucích a studentů ateliéru Grafického designu FUD v Ústí nad Labem a jejich hostů ze Slovinska a Finska. Ti všichni ocenili možnost navštívit zároveň přenosnou i kamennou galerii, ukrývající vedle špičkových děl mistrů českého moderního umění i velkorysou instalaci Ivana Kafky, a přemýšlet o četných podobách umělecké reflexe světa a jejich konfrontaci. Věříme, že jsme založili novou tradici a že k nám experimentální studentská galerie zavítá v příštím roce znovu.

 

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>