Ohlédnutí …. Za letními výtvarnými dílnami

Už je máme za sebou! Nejen prázdniny, ale i naše tradiční prázdninové výtvarné dílny pro děti. Už po čtvrté se setkávaly ve výtvarném ateliéru galerie, aby si společně užily velké výtvarné dobrodružství.

Během prázdnin se v galerii konaly tři inspirativní výstavy. V červenci to byla přehlídka fotografií ze sedmdesátých let 20. století od amerického fotografa Charlese Sawyera, v srpnu jsme viděli díla Dagmar Šubrtové v instalaci nazvané Ve vrstvách. A přes oba prázdninové měsíce nás provázely obrazy Miloše Jiránka, umělce tvořícího na přelomu 19. a 20. století, narozeného v nedalekém Lužci nad Vltavou.

Po shlédnutí výstavy černobílých fotografií Charlese Sawyera zkoušely děti kreslit černobílé portréty a polopostavy bílou pastelkou na černém papíře. Když jsme výtvarné pomůcky obrátili a použili bílý papír a černý uhel, rázem jsme mohli začít tvořit vlastní fantazie inspirované kresbami tužkou a uhlem od Dagmar Šubrtové. Sami jsme se tak dostávali „mezi vrstvy“ různých výtvarných technik.

Nádherné obrazy Miloše Jiránka nás přivedly k malbě krajiny i k pokusům o folklórní motivy v textilním návrhářství. Podle Jiránkových Bílých studií a dalších figurálních obrazů si děti samy vytvořily model oblečení pro stylizovanou figurku. Dokonce i tvorba ručního papíru, která je v ateliéru tak oblíbená, byla Jiránkem a jeho barvami ovlivněna.

Vyjmenovat všechny činnosti, které jsme během dvou čtyřdenních prázdninových dílen stihli, není důležité. Důležité je, že se děti do těchto ateliérů opakovaně hlásí, s chutí se pouštějí do výtvarného dobrodružství a také se k nám rády vracejí i v průběhu roku. A to pro nás zůstane nejdůležitějším měřítkem a nejlepším ohodnocením naší práce.

Jaroslava Michalcová

kurátorka pro práci s veřejností

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>