Expanze v prostoru galerie

Kam sahá míra snesitelnosti? Co snese prostor bývalé jízdárny a hlavně co sneseme my jako občané této země? Takové otázky si položil Ivan Kafka, jenž stejnojmennou výstavou (Míra snesitelnosti) hodlá zaplnit celý objem galerie dynamickou instalací rozutíkajících se červenobílých pruhů. Neobvyklá výstava v podobě monumentální prostorné realizace, na jejíž zahájení Vás 4. 10. v 17.00 srdečně zveme, sleduje možnosti nových médií ve výtvarném umění. Představí navíc i ranější práce autora mezinárodního významu.

Dílo Ivana Kafky (*1952) se dnes řadí mezi stěžejní příklady českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Autor je znám především jako průkopník site-specific instalace, land artu a konceptuálního umění. Svá díla vytváří vždy s ohledem na dané místo, a proto nepřekvapí, že i pro Galerii moderního umění uskuteční projekt šitý přímo na míru.

V zadní části výstavní haly se odehraje drama v podobě laviny tří odstupňovaných horizontů sestávajících z červenobílé signalizační pásky. Té jako by nestačila trajektorie vymezeného toku, a proto se rozhodla expandovat do celého objemu klenby. Nadlidské měřítko a dynamický charakter živoucí, lehce se pohybující červenobílé masy si vyžádaly kolosální konstrukci a technická specifika vytvořená přímo do prostoru galerie.

Současně s všudypřítomnou invazí poletujících červenobílých linií se na konci stálé expozice představí ve fotografiích i starší autorské projekty, založené na obdobném principu multiplikace signalizačních kuželů, větrných rukávů a větrníků, či stavby velkých konstrukcí. Ve foyer budou naopak k vidění pozoruhodné instalace inspirované děním v přírodě – cyklus Lesních koberců pro náhodné houbaře z let 1993–1999.

Velkolepý projekt předvede Ivana Kafku nejen jako významného propagátora nových médií a konceptuálních přístupů, ale také jako umělce – „krotitele“ vymezeného prostoru – i jako konstruktivního kritika poklesků a masového chování společnosti, který do své tvorby dokáže hravým způsobem zapojit humor a ironii. Přijďte se o tom sami přesvědčit a zažít nevšední podívanou při pohledu na umělecký projekt vytvořený na míru pouze pro roudnickou jízdárnu. Výstava tohoto charakteru Vás určitě nezklame, protože obdobně jako v případě řeky zde platí pravidlo, že „nevstoupíš dvakrát do téže instalace“. Možnost shlédnutí výstavy potrvá do 18. 11. 2012. ­­

Magdalena Deverová

kurátorka galerie

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>