Pozvánka na novou výstavu

Pohodu letních měsíců se Vám pokusíme zpestřit zajímavým programem. Zejména mladým návštěvníkům nabídneme 2. srpna od 17 hodin novou výstavu nonkonformní výtvarnice Dagmar Šubrtové, která pochází ze severočeského Duchcova. Projekt Ve vrstvách, zasvěcený odkrývání hlubin v konkrétním i symbolickém významu, otevřeme v rámci volného cyklu Severní okruh. Výstavu uvede Zbyněk Sedláček, v programu vernisáže vystoupí roudnickým milovníkům artové hudby dobře známá kapela Dekadentfabrik ve složení David Cajthaml, Ivan Bierhanzl, Mikoláš Chadima a Otto M. Urban (Dj Satan). Výstava potrvá do 2. září.

Radikální obrazotvornost Dagmar Šubrtové (*1973) vychází z konfrontace s prostředím průmyslové krajiny, jejíž tvář na autorku intenzivně působila od dětství. Na Střední uměleckoprůmyslové škole v Kamenickém Šenově a později na Výtvarném institutu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se Dagmar Šubrtová věnovala oboru skla. Poté absolvovala v sochařském ateliéru Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze u Kurta Gebauera, v jehož ateliéru působí od roku 2004 jako asistentka.

Důvěrný vztah k industriálnímu prostředí dostal nový impuls poté, co se v roce 2002 přestěhovala na Kladno, kde působila až do roku 2010 jako kurátorka Hornického skanzenu v bývalém dole Mayrau ve Vinařicích. Vedle umělecké profese se věnuje i kurátorským projektům, ať již v rámci dlouhodobé dramaturgie výstavní síně Makromolekulárního ústavu AV ČR v Praze či v rámci bienále Industriální stopy. Ve volné tvorbě se soustavně zabývá prostředím kladenských dolů. Zajímá se o změny reliéfu krajiny v důsledku těžby. Inspirují ji zemní novotvary jako útočiště pro specifickou faunu a floru. Její neortodoxní tvorba vztahující se k tělesnosti člověka, sociálním vazbám i spirituálnímu rozměru přítomnému v přírodě, industriální a postindustriální krajině se naplňuje nejrůznějšími prostředky od soch a instalací přes výšivky až po netradiční fotografii.

Projekt pro foyer roudnické galerie naváže na téma míst zasažených těžbou uhlí na Kladensku. Instalace založená na syntéze současného výrazu a archaických symbolů propojí jednotlivá média a materiály, které autorka používá, a vytvoří svou drsnou poetikou aktuální protějšek k souběžné výstavě Miloše Jiránka.

Alena Potůčková

Příspěvek byl publikován v rubrice Galerie. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>